Az eladó beszélő papagáj mint hirdetési szöveg mindig nagyon csalogató, de érdemes egy kicsit utánanézni a gyakorlatban, hogy ez tulajdonképpen mit is takar.
Értékeld!
Értékelés: 4.2
A papagájok beszédkészsége változó, egy adott faj látszólag nagyon hasonló egyedi között is markáns ez eltérés ezen a területen, vannak, akik maguktól eltanulnak szavakat a gazdájuktól, másokat éveken át hiába próbálnak megtanítani az emberéhez hasonló beszédre, lehetetlen feladatnak tűnik. A madarak tehetsége tehát eltérő, a laikus vagy kezdő papagájos pedig azt hiheti, ha megvesz egy így hirdetett papagájt, azzal valami extrához jut.
Papagáj Youtube: BEFELE! A papagájvásárlás azonban komplikált dolog. Egy beszélni megtanított példány már egész biztos nem fiatal. Évek, talán évtizedek óta megszokott helyén a megszokott gazdájával, esetleg papagáj-társakkal. Ez a számára ismerős, stresszmentes környezet, ahol hajlandó megszólalni. Mert ez a mutatvány csak úgy működik, ha a madár nyugodt, és teljes biztonságban érzi magát. A legkisebb veszély észlelésére is abbahagyja a produkciót. Márpedig egy felnőtt korú papagáj számára a költözés és a környezetváltozás hatalmas stresszforrás, amire ők nagyon érzékenyek. Az egyik legnagyobb dumás a jákópapagáj, egy híresebb, németországi jákónak 100 feletti szókincse volt 26 éves korában bekövetkezett haláláig. Ugyanakkora ők a legérzékenyebbek is a stresszre, velük szokott előfordulni, hogy egy egyébként állandóan locsogó példány megijed, és soha többet nem szólal meg emberül, csak papagájul. Tehát ez a dolog csak ideális feltételek között tud működni.
Papagáj Youtube: Beszélő papagáj Sok múlik azon is, honnan hová kerül a megvásárolt madár. Egy 2017-es magyarországi rendelet fajtánként lebontva határozza meg az egyes papagájfajok minimális tartási helyét négyzetméterben és köbméterben értve is. Ennek a betartása minden papagájtartó számára kötelező, és a madarai egészsége érdekében ajánlott is. Egy kisebb helyre történő átköltöztetést a papagáj csak a legritkább esetben viseli jól. Bezárva, beszorítva érezheti magát és depressziós lesz. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha kiragadjuk társai közül. És minél öregebb az a papagáj, tehát minél jobban beszél, mert ez nagyrészt kor függvénye is, annál kevésbé viseli jól a környezetváltozást, főleg, ha az negatív előjelű. Mindezek alapján könnyen előfordulhat tehát, hogy a bemutató során lelkesen dumáló, beszélőnek árult papagáj a költöztetés során elhallgat. Ilyenkor meg kell próbálni felfedezni az okot, ami esetleg negatívan hatott rá és tenni ellene.
Mindjárt megszólal?
Persze a legjobb körülmények sem garantálják, hogy a régi helyén beszélő papagáj az új helyén is beszélő marad. Akadhatnak olyan, lokális körülmények ugyanis, amik a madarat az emberi beszéd utánzására ösztönzik, de ezek a körülmények az új helyen már nem állnak fent, és esetleg még maga a büszke, beszélő papagájt meghirdető gazda sem tud róluk. A papagájok beszéde nem tudatos. Hangokat utánoznak, különleges képességük ezek megjegyzésében és kimondásában rejlik. A kimondás idejét külső körülményekkel képesek összekapcsolni, például a papagáj megtanítható arra, hogy ha valaki belép a szobába, akkor HELLO-val köszöntik. Ennél persze bonyolultabb dolgok egyes szavak kimondásával történő összekapcsolására is megvan a képességük, ez népszerűségük egyik pillére. De sokszor előfordul, hogy a beszéd katalizátora valamilyen háttérzaj, és nem csak maga a helyzet. Háztartáson belül gyakori például, hogy a hajszárító vagy a porszívó hangja beindítja a madár beszélhetnékjét és elkezd szövegelni. Ugyanez lehet valamilyen helyi zaj is, például egy közeli autópálya vagy vonat zakatolása, ami időről időre beindítja a madarat, de máshol nincs meg ez az inger, így a papagáj elhallgat.
Kedv kérdése, hogy a papagáj beszélni vagy ordítani fog-e
Általánosságban igaz, hogy fiatal papagájt érdemes megvenni, ami nagyjából fél-1 éveset jelent. Az ő személyisége még nem alakult ki egészen és kevésbé kötődik fizikai környezetéhez, így még jobban alakítható és a költözés se lesz neki akkora sokk, mert nemrég búj ki a tojásból és hagyta el a madárfészket. Persze az ilyen nem vehető meg "beszélő papagáj"-ként, vele az új gazdának kell foglalkozni és tanitgatni, de ha az erőfeszítést siker koronázza, az kárpótol mindenért. A tanítási folyamat egyszerű, főleg kitartás szükséges hozzá. Meg kell hallgatni a papagáj leggyakrabban ismételt madár-szavait, és keresni kell egy arra hasonlító emberi szót (hullámos papagájok esetében ez klasszikusan a "gyuri", ezt maguktól is majdnem kimondják, ezért is olyan gyakori név ez ennél a fajtánál). A kiválasztott szót sokat kell ismételgetni neki, ha van hozzá tehetsége, ki fogja mondani. Nagyon sok múlik papagájunk veleszületett képességein, ha az alapokon sikerrel túlestünk és valamit már kimond, akkor ezekre is fény derül. Itt dől el, milyen hosszú és mennyire bonyolult szövegek lehet megtanítani a madárnak illetve mennyire lesz képest ezt helyzethez kapcsolni, például szobába belépés, etetés stb. Az etetés kapcsán fontos a jutalmazás, ha a papagáj kimondta, amit tanítottunk neki, érdemes minden esetben valamilyen jutalomfalattal díjazni a mutatványt, ezzel is inspirálva őt.
A papagájok egyik nagy kedvence a tojás alapú lágyeleség. A tojásban található fehérje rendkívül fontos madaraink egészséges táplálkozásához, de nem szabad túlzásba vinni az adagolását. Az ideális mennyiség időszakonként eltér, ez a fajta táplálék a tojásrakás és a költés időszakában a legfontosabb.
Nem szabad elfelejteni, hogy akármilyen fajta papagájunk is van, egész biztos, hogy valamilyen trópusi területről származik (ez leggyakrabban Ausztrália illetve Dél-Amerika). Bár valószínűleg több generáció óta a mi mérsékelt övi időjárásunkhoz vannak hozzászokva, alapvetően ők mégis trópusi madarak.
A papagáj természeteshez közeli állapotának megtartása a madáregészség egyik kulcsa. A kapaszkodás, a mozgás és a táplálkozás két lényeges eleme a karmok és a csőr, melyek mérete időnként szabályozásra szorulhat. Ez egy kis tapasztalat begyűjtésével és a megfelelő eszközzel részben otthon is elvégezhető.
Madarat tolláról, tartja a közmondás, és ebben sok az igazság a papagájok szempontjából is. Az egészséges tollazat madarunk elengedhetetlen és legalapvetőbb tartozéka. Akadhatnak azonban kihívások, amikkel olyankor szembe kell nézni és segíteni kedvencünkön ezen a téren is, hogy épek legyenek a tollai.
Az Ara Papagáj
Lenyűgöző szépségű és egyben a legnagyobb méretű díszmadarak. Egy méter körüli hosszuk és nem ritkán 2 kilogrammot is elérő súlyuk van.
Dél-Amerikából származnak. Fő tápláléka a dió és a különféle gyümölcsök, kisebb részben zöldségek. Csőrük a legkeményebb magok feltörésére
is alkalmas. Hosszú életűek, megfelelő körülmények között tartva 40-50 évig elélnek, de a 70 év sem lehetetlen.
Hazánkban a két legelterjedtebb faj a Sárga-kék ara (Ara ararauna) és a Zöldszárnyú ara (Ara chloroptera). Tartásuk CITES engedélyhez kötött.
Az ara papagáj rendkívüli intelligenciával rendelkezik. Barátságos, szeretetteli és játékos, erősen kötődik a gazdájához, de ugyanakkor nagyon
igényli is a foglalkozást, elhanyagolva rosszekedvűvé válik. Beszédképessége nagyon jó, tanulékony fajta.
Megfelelő körülmények között tartva fogságban is szaporodik. Helyigénye nagy, kerti röpdében vagy madárszobában kell tartani.
Az arapapagaj.hu weboldal nem tárol adatokat a látogatókról, és harmadik félnek sem szolgáltat ki semmit.
Az oldalon található minden tartalom, videó és fénykép a szerző és üzemeltető tulajdonát képezik.
Az anyagok más oldalakon való felhaszálásához a szerző engedélye szükséges.