Hatféle papagájtoll létezik, szerkezetét, alakját és funkcióját tekintve mindegyikük eltérő. Leglátványosabbak az úgynevezett kontúrtollak, ezek alkotják a madár testét. Ezek lapátokból állnak, és egy központi tengelyen helyezkednek el. A tollak cipzárhoz hasonlóan rögzülnek egymáshoz a sarokcsöveken keresztül. Tovább haladva ezeket a tollakat kisebb méretű kontúrtollak takarják el. A tollak a szigetelést is elősegítik. A papagáj repüléséhez hosszú, erős merevítésre van szükség, ezek az elsődleges és másodlagos néven ismert repülõ tollak. A rövidebb másodlagos szakaszok a szárny alsó részén helyezkednek el, ezek biztosítják az emelkedést, míg a fő repülési tollak tolóerőt biztosítanak.
![]()
A papagáj faroktolla úgy működik repülés közben, mint egy kormánylapát, leszálláskor pedig úgy, mint egy fék. A hosszú farkú papagájfajok a természetben általában sűrű erdőkben élnek, mert farkaik elősegítik a gyors fordulást és manőverezést. A legbelső tollréteg a papagáj testében rögzül, és maga alá zár egy réteg levegőt szigetelés céljából. Amikor egy madár testhőmérséklete esni kezd, akkor feltolja ezeket a tollakat. Ha a testhőmérséklete folyamatosan esik, olyankor látni azt a jelenséget, hogy elrejti a csőrét a tollában, hogy megakadályozza a csőréből eredő hőveszteséget.
![]()
Kissé ijesztő jelenség a télidőben fürdőző papagáj. A tollazata ezt az extrém sportot is lehetővé teszi számára. Homokban és porban is gyakran fürdenek, a kisebb fajták, például a hullámosok pedig imádják a salátafürdőt - ez az eledelnek felkínált vizes salátalevélen hempergést jelenti. Mindennek a közérzetjavítás és a szórakozás mellett a tollak tisztán tartása a célja. Fürdés után a madár a csőrével visszarakja a tollakat a helyükre, ez sokszor nem könnyű feladat, például a legnagyobb csőrrel rendelkező nagy jácintarának is egész pici tollakat kell igazgatnia ennél a folyamatnál. Ez vezet a napi többórás tollászkodáshoz.
![]()
A papagájok társas lények. Ugyanúgy képesek kötődni egymáshoz is, mint az emberhez, ennek a kötődésnek a tárgya lényegében kiskorukban, az etetés idején dől el. De akár ember, akár más papagáj lesz a társa egy ilyen madárnak, mindkét esetben gyakori jelenség, hogy a fejét odatartva tollászkodást kér. A nagytestű kezes papagáj még az emberi ujjat is megragadja a karmaival (persze finoman) és elkezdi vakargatni vele a saját fején a tollakat, így mutatva meg, mit is szeretne. A pofázat apró tollainak vakargatását kimondott imádják ezek a madarak, mert ezt önmaguknak elég nehézkesen tudják csak kivitelezni.
![]()
A papagájtollak speciális port tartalmaznak, ezek ismert allergének, ezért a papagájtartás nem való mindenkinek: ahogy a macskaszőrre, úgy a madártollra is létezik allergia. A tollakat az őslakosok használták évszázadokon keresztül, főleg szertartások alkalmán.
![]()
A papagájtoll persze a dekorációban is megjelenik páratlan szépsége okán, az észak-amerikai indiánok, az aztékok és az inkák, a kopasz sas tolla mellé előszeretettel tettek színes papagájtollakat, és Új-Guinea őslakosai is ezzel egészítették ki a paradicsommadarak tollaiból készült fejdíszeiket. Az európai tollkereskedelem, mely a 19. században volt a csúcspontján, évente ötmillió(!) madár haláláért volt felelős. A tollkereskedelmet ellenző kampányok, mint például az Etta Lemon nevéhez fűződő is, végül pontot tettek ennek az időszaknak a végére.
![]()
A repülésen kívül a tollaknak más felhasználási területei is vannak, mint például a szigetelés, egy másik madár felismerése, a testbeszéden keresztüli kommunikáció és az álcázás. Mivel a papagáj nem képes izzadni, a tollak segítik a hőleadást is. Ilyenkor a madár felfújja a tollait, így a levegő szabadon átfolyik rajtuk. A kontúrtoll szerkezete csak korlátozott vízszigetelésre képes. A teljes vízállóság leginkább azoknál a vízimadaraknál tapasztalható, akik az óriásmirigyből származó olajat használják tollazat vízszigetelésére. A papagájok preen mirigyéből származó tollak kondicionáló-szerek, a preen olaj reagál a napfényre, és így D-vitamint állít elő.
![]()
A tollakat a madarak a testbeszéd részeként is használják, leggyakrabban egy potenciális társ bevonzására. A tollazat a körülményektől függően az egész test alakját képes megváltoztatni - elhúzva, felemelve és leengedve őket is egész máshogy néz ki ugyanaz a papagáj. A madarak tollakkal kifejezik örömüket, szeretetüket és agressziójukat is. A megijedt vagy dühös papagáj felemeli a tollait a hátán, a fején és a nyakán, ettől nagyobbnak és erősebbnek, végső soron félelmetesebbnek látszik. A tollak útján történő kommunikáció kiismerése készségeket, ismereteket és gyakorlatokat vesz igénybe. De a különféle testbeszédek biztos felismerése nagyon fontos gazditulajdonság.
A kedvtelésből tartott madarak sokféle okból elveszíthetik a tollakat. A természetes, jóindulatú mód az évente átlagosan egyszer esedékes vedlés. Egyes madarak kétszer vagy akár háromszor is átesnek ezen egy évben, különösebb problémát ez sem szokott jelenteni. A tenyészidőszak vége például hozhat magával egy ilyen extra tollvesztést. A vedlési folyamat magában foglalja a régi tollak leválasztását, miközben új tollak nőnek. A vedlés menete általában szimmetrikus, ami egyik nap kihullik a jobb oldalról, az másnap ki fog hullani a balról is és így tovább.
![]()
A mozgatás kimeríti a test erőforrásait. Rossz egészségi állapotú vagy öreg madár esetében hosszabb ideig tart a vedlés. Alultáplált madaraknál a folyamat nem tud végigmenni és a kihullott tollazat pótlása tökéletlen lesz. A tápanyagban gazdag étrend és a helyes kalcium-foszfor-egyensúly különösen fontosak a tollak egészségéhez.
A tolltépés egy nagyon súlyos papagájbetegség, mindenképpen említést érdemel. Sok minden okozhatja, például háztartási vegyi anyagok, füstök, tisztítószerek által kiváltott irritáció, fel nem fedezett, kezeletlen epilepszia, vagy allergia valamilyen takarmányra, például pelletekre. Ha ezeket az okokat sikerül felfedezni és megszüntetni, általában a tolltépés abbamarad és a papagáj gyógyultnak tekinthető. Az újonnan kinőtt, "tűs" toll véredényeket tartalmaz, amelyek nélkül a teljes toll nem lenne képes növekedni. Ha ezeket a ketrecrúd vagy egy másik papagáj, vagy akármi más megsérti, akkor tollvérzés léphet fel. A nagyobb tollak - elsődleges szárny-és faroktollak - sérülés esetén a jobban véreznek. Ilyenkor mindig a vérzés elállítása és a gyors elsősegély a legfontosabb.
![]()
Ehhez a toll törött végét stabilan kell tartani, amíg a vérzés megáll. A kukoricakeményítő koagulánsként működik, véralvadást elősegítő hatása van. A törött csonkot el kell távolítani, ezt legjobb, ha állatorvos végzi, de egy tapasztalt tulajdonos akár maga is elvégezheti sterilizált csipesszel vagy apró fogóval.
Gyakori tollbetegség, hogy a növekvő toll nem képes áttörni a bőrt, ennek következtében a bőr alatt kemény csomót növekszik, amiből később ciszta képződik. A cisztákat sebészi úton kell eltávolítani az állatorvosnál. A kialakulás esélyét növelheti az elégtelen táplálkozás, a tüsző fertőzése vagy a genetikai hajlam.
![]()
A lipoma nem szigorú értelemben vett tollbetegség, inkább egy jóindulatú zsíros növekedés a bőr alatt. Lehetséges okai általában a rossz étrend, az elhízás vagy esetleg a pajzsmirigy nem megfelelő működése. A tollazatból kiinduló nagy daganatok, bár nem igazán veszélyesek az egészségre, de mégis ijesztőnek tűnnek, korlátozhatják a madár mozgását, és ezáltal befolyásolhatják az életminőséget. A daganatok műtéttel eltávolíthatók.
![]()
A toll a jó egészség egyik legfontosabb, látható jele. Ha kopottnak látszanak, de egyébként a madár egészségesnek tűnik, annak valamilyen okának kell lennie. Ilyen ok lehet például az aminosavak hiánya, mint amilyen a metionin. A metionin megtalálható számos ismer papagáj-ételben, ide értve a tökmagot, a napraforgómagot, a tojást, a brazil diót, a szezámmagot és spenótot is. A kopott toll általában a az ásványi hiány jele, melynek további tünetei a viszkető bőr és a tollvesztés. Ilyen esetekben ételhez vagy ivóvízhez adható táplálékkiegészítő használata javasolt, az állatorvos adagolása szerint.
Hozzászólások
A Zolux például jó.https://arapapagaj.hu/webaruhaz/eleseg/kiegeszitok/asvanytomb-papagajoknak-zolux-90gr.html
2023-03-03 11:04:19
Bandi
A kalcium-foszfor egyensúlyhoz mit kell adni a k.pPagájomnak?
2023-03-02 10:37:08
Szabó Sándorné
Kategória:
Papagáj tartás
Címkék:
Táplálkozás,
Fejlődés,
Ásványok,
Papagáj fajták
Téma: A papagájtoll típusai, hullámos papagáj wikipédia