Magyarország 1985-ben csatlakozott az amerikai CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, magyarra fordítva Egyezmény a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről) egyezményéhez.
A CITES hazai weboldala a http://www.cites.hu/kapcsolat.html címen érhető el.
Madár az éjszakában
Az ara papagájok Magyarországon szigorúan nyilvántartott fajtának számítanak. Minden születést, elhullást és tulajdonosváltást bejelentési kötelezettség terhel. A bejelentés ingyenes, a kitöltendő dokumentumot a
http://www.cites.hu/docs/tulajdonos_valtozas_bejelentes_formanyomtatvany_2015.doc címen lehet elérni.
CITES nyilvántartási papír
Az ara papagáj veszélyeztetett fajnak számít, ezért CITES nyilvántartás alá esik. Ez a szabályozás közel 35.000 faj kereskedelmét szabályozza. A veszélyeztetett fajokkal folytatott szabályozatlan nemzetközi kereskedelem évtizedek óta növekvő méretei, és ennek egyre feltűnőbb káros hatásai tették szükségessé ennek a nemzetközi megállapodásnak a létrejöttét. A kipusztulás szélén álló fajokkal folytatott nemzetközi kereskedelem szigorúan tilos. A papagájok közül ez a jácint arát érinti és a CITES I. függeléke írja le.
CITES
A többi ara papagáj-fajtára a CITES II. függeléke vonatkozik, ezek a fajták korlátozott mennyiségben, nyilvántartás mellett, ún. CITES engedélyekkel kereskedelmi forgalomba kerülhetnek.
Kategória:
Papagáj tartás
Címkék:
Ararauna,
CITES,
Papagáj fajták
Téma: A papagáj-tartás bürokráciája, ara papagáj tartása
A háziállatként vagy hobbimadárként tartott, otthoni papagájok kivétel nélkül egy nagy csoportba, az úgynevezett papagájalakúak közé tartoznak. ők pedig a a madarak osztályának egyik rendjébe tartoznak rendszertanilag, besorolásuk összesen 443 fajt számlál. Sokuk a legtöbb rajongónak már ismerős lehet.
Az óriáspapagáj mint háziállat egyre népszerűbb. Magyarországon a nagy papagájok között a kék-sárga ara papagáj vezeti a listát, ezt a fajtát ismerik a legtöbben (már csak a kalózfilmekből is) és az alapvetően macerásan tartható és nemritkán problémás személyiségű óriáspapagájok között ő a legjobban kezelhető, tartható.
Egy hullámos papagáj átlagosan 4-10 évig él. Annak ellenére, hogy a megfelelő gondozásban részesülő, kedvtelésből tartott egyedeik bizonyos esetekben akár 15 évet is a gazdival tölthetnek, általában a hullámosok élettartama viszonylag rövid. Szerencsére vannak módszerek, amivel megállapítható, a baj van. Aki ilyen madarat tart, az általában idővel el is veszíti őt - szemben a 60 évet is lenyomó óriáspapagáj gazdáival, mert ott ez a helyzet gyakran megfordul, és a madár marad árván.