Szalmonella
Vírusszerűen terjedő, fertőző betegség. Emberre és állatra egyaránt veszélyes és egymás között is tovább tudják adni. A belekből különféle kórokozók válnak ki és megfertőzik az ételt és a környezetet, papagájok esetén a kalitka felületét vagy az etető-itatóedényeket, ülőbotokat, játékokat. Különösen veszélyes betegség, ha kezelését nem kezdik meg időben, halálos kimenetelű is lehet. Tetraciklin antibiotikumokkal általában hatásosan kezelhető.
A betegség tojással és húsfélékkel is képes terjedni, főleg a nagy melegben. Tünetei hasmenés, magas láz, az ezzel járó hidegrázás, végtagfájdalom. Terráriumban, akváriumban tartott kisállatok fokozzák a fertőződés lehetőségét, ezért ilyen állatokat nem ajánlott papagájokkal együtt tartani.
A reszelt főtt tojást a papagájok nagyon szeretik. A szalmonella elkerülése érdekében legyen friss, és alaposan főzzük meg!
A tojás mint fehérjeforrás
Az állati fehérje lényeges szerepet tölt be a papagájok táplálásában, akárcsak a kálcium. Erre a két dologra a tojásban található a válasz. 1-2 hetente 1 db, nagyon alaposan megfőzött, egyszerű tyúktojást kell adni a papagájnak, reszelve vagy darabolva is akár, a tojáshéjat pedig összetörve kell adni.
Papagáj Youtube: A tojás mint fehérjeforrás
A felfújt tollú madár sem mindig beteg
Kólifertőzés
Meglehetősen gyakori betegség, a vastagbélgyulladás egyik fajtája. A nagyon fiatal, még védtelen, illetve más betegség miatt átmenetileg legyengült papagájokra a legveszélyesebb. Okozója a coli baktérium, mely az idők során mutálódott és kifejezetten ellenállóvá fejlődött, ezért a kezelésük leginkább antibiotikumokkal lehet sikeres. Legfőbb tünete a nagyon gyakori és egészen híg hasmenés, mely rövid idő alatt felborítja a szervezet só-illetve vízháztartását. A kulcs itt is a megelőzés, melynek legfontosabb alappillére a tisztaság.
Egy kis helybenrepülés
Baromfipestis
Fertőző betegség, melyet a már megfertőződött állatok terjesztenek tovább egymás közt. Leginkább a gazdaságokban, telepeken vagy háztájnál tartott baromfiállományban üti fel a fejét, a papagájokhoz az ember közvetítésével szokott eljutni. Nem véletlen, hogy egyes szakkönyvek kifejezetten kitérnek rá, mennyire káros lehet a hagyományos baromfik és a papagáj együttes tartása. Aki az egyiket akarja, annak ajánlatos a másikról lemondania. A tudomány jelenlegi állása szerint a betegség nem gyógyítható. Lefolyása kimondottan gyors, általában egy hét, esetleg 10 nap.
A szabadon élő madarakra, galambokra, verebekre, varjakra szintén veszélyes. Ez egy újabb problémaforrás a kint, kerti, udvari röpdében tartott papagájok esetén, mert meg kell oldani, hogy ne érintkezhessenek ezekkel a szabadban élő madárfajokkal. Papagájoknál a tünetek a náthára hasonlítanak, tompultsággal, aluszékonysággal és általános gyengeséggel kiegészítve. A beteg példányt azonnal el kell különíteni és élőhelyét fertőtleníteni, hogy legalább a többiek ne kapják el a betegséget.
Kategória:
Betegség
Címkék:
Hullámos papagáj,
Ararauna,
Táplálkozás,
Fejlődés,
Szaporodás,
Felszerelések
Téma: Papagáj betegségek, 3. rész - a szalmonella, papagáj tartása