Ha végleg eldöntöttük, hogy egy tollas társsal bővítjük fel lakóközösségünket, egyáltalán nem mindegy, hogy honnan szerezzük be őt. A vásárlás alapvetően 2 forrásból lehetséges: bemehetünk egy kisállat-kereskedésbe, vagy megvehetjük egy tenyésztőtől. Nagytestű, igazán egzotikus papagájt (ara, jákó) boltban nem tartanak.
A különféle filmekben is feltűnő, folyékonyan és értelmesen beszélő papagáj karaktere a Kincs ami nincs Paquito-jától kezdve számtalan alkotásban feltűnik. Ezekből a szerepekből kialakult egy sztereotípia, ami azért nem teljesen fedi a valóságot, ezért érdemes ennek a témának egy kicsit a mélyére ásni.
Az óriáspapagáj mint háziállat egyre népszerűbb. Magyarországon a nagy papagájok között a kék-sárga ara papagáj vezeti a listát, ezt a fajtát ismerik a legtöbben (már csak a kalózfilmekből is) és az alapvetően macerásan tartható és nemritkán problémás személyiségű óriáspapagájok között ő a legjobban kezelhető, tartható.
A papagáj fajták igen széles skálán mozognak a méret és mindenféle egyéb paraméter szerint. Itthon a tenyérnyi méretű veréb- vagy hullámos papagájoktól elindulva, egész a legnagyobb méretű arákig tart a papagáj-skála. De minden fajta eltérő igényekkel rendelkezik, és nem is mindegyik való mindenkinek. A vásárlás pedig még csak a kezdet, a papagájok tartása napi szintű kihívás elé állítja a gazdit és az egész családot is.
A Magyarországon kereskedelmi forgalomban beszerezhető papagáj fajok egy része nemzetközi nyilvántartási kötelezettség alá esik. Érdemes megismerni a nyilvántartással kapcsolatos teendőket, ha ilyen madár beszerzését tervezzük, mert van néhány szabály, aminek betartása a legális tartáshoz szükséges. Az új tulajdonosnak mindig kötelessége a száma alapján bejelenteni papagájt a Természetvédelmi Hivatal területileg illetékes képviseleténél. Eladás, elhullás esetén is ugyanez a teendő.
Hol lakik a papagáj? A legtöbben erre azonnal rávágják, hogy kalitkában. Pedig ez nem feltétlenül egy jó beidegződés. A madártartás ma már sokkal több lehetőséget kínál ennél, és kedvencünk érdekében bizony érdemes is élni ezekkel. A papagájoknál a hely és a mozgás a két sarkalatos dolog, amire szükségük van. Sokféle választás létezik, érdemes ezeket előre megismerni és mire megjön a madár, már meghozni a döntést.
Az óriás papagáj tartása csupa kihívás. Nem egyszerű az élet ezekkel az erős papagájokkal. Az ara papagáj tartása hatalmas elkötelezettséget jelent és tudomásul kell venni, hogy nem mindenkinek való egy ilyen jellegű és ekkora feladat. Kisebb madárral szerzett tapasztalat előnyt jelent. A tartás során a gazdi nagy értékű tapasztalattal gazdagodik, melyet a későbbiekben is folyamatosan hasznosíthat.
A extrém módon nagy meleg az emberekhez hasonlóan a papagájokat is megviseli. Bár sok madárfaj a trópusokról származik, nagyrészt már generációk óta akklimatizálódtak a mérsékelt övi időjáráshoz, ezért a hirtelen jött kánikula komoly veszélyeket tartogat. Felkészültség és odafigyelés, most is ezek a jelszavak.
Házi kedvenceinknél az emberrel való megfelelő kapcsolat és viszony kialakulásához nagyon fontos a madarak számára a minél nagyobb
biztonságérzet és az egészséges mértékű önbizalom megléte. Ezeket a tulajdonságokat tudatosan lehet építeni, amire nem szabad sajnálni az energiát, mert megtérül. A gazdi feladat megértetni és megszoktatni a madárral, hogy házi tartásnál ezek a veszélyek őt nem fenyegetik.
Papagáj és ember kapcsolatában az egyik legszebb pillanat, amikor a madár először csak engedi, később már kimondottan igényli gazdájával a fizikai kontaktust és a simogatást. De idáig sokszor rögös és kihívásokkal teli út vezet. Nagyon sok múlik a papagáj emberekkel kapcsolatos gyerekkori élményein. Egy kis rákészüléssel azonban gond nélkül megoldható a kontaktus, sőt, egy idő után a papagájban kifejlődik egy igény az emberrel való fizikai érintkezésre is.
Hobbiállatok tartásánál mindig sarkalatos pont a táplálkozás. A papagájok egzotikus területekről származnak (Afrika, Dél-Amerika, Ausztrália), Európában egyikük sem őshonos. A megfelelő táplálék beszerzése ezért nem is olyan egyszerű feladat, persze minden pótolható valami mással, és ezt érdemes kihasználni. Fogságban tartva lényeges törekedve az ásványi anyagok, a vitaminok és a nyomelemek meglétére a friss és finom takarmányban.
A madártartás mint életforma egyik legnagyobb kihívása kedvencünk viselkedésének megértése. A gazda kezében van a lehetőség, hogy megértse és megnevelje a madarát, ezekhez azonban sokszor végtelen mennyiségű türelem szükségeltetik. A gyakorlással eltöltött idő meghozza a legfontosabb összetevőt, a tapasztalatot. A nagytestű papagájoknál lényeges, hogy a napi ritmus nagyjából állandó legyen. Mivel elég okos madarak, ezért megjegyzik, mikor mi szokott történni, és onnantól kezdve igénylik is az állandóságot.
Az otthon tartható papagáj fajok királya az ara papagáj. Ő a legnagyobb testű és a legnagyobb erejű papagáj is egyben, de megfelelő törődés és bánásmód esetén egyáltalán nem él vissza fizikai adottságaival. Rendkívül intelligens és barátságos, a gazdájához, ha egyszer megszokta, nagyon tud ragaszkodni. A papagáj kézbarátra szelídítése hol több, hol kevesebb fáradtsággal járó feladat, de mindig sikeres.
A papagáj tartás a háziállattartás egy igen speciális alfaja. Tollas barátainkkal sokszor bizony nehezebb az élet, mint egy kutyával vagy cicával, ugyanakkor egy rendkívül különleges társsal gazdagodhatnak mindennapjaink. Ezekre az állatokra jó előre fel kell készülni fizikai és mentális értelemben is. A megfelelő körülményeket ma már nemzetközi szabályrendszer határozza meg, melynek betartása nálunk is kötelező!
A testbeszéd fogalmát elsősorban az emberi pszihológia és a viselkedéstan kapcsán ismerhetjük, de ugyanúgy jelen van az állatvilágban is, és ha jól ismerjük a jeleket, rengeteg hasznos információt tudhatunk meg vele a papagájunkról. A testbeszéd megértésével a papagáj viselkedése sokkal kiszámíthatóbb. A különféle üzenetek megfelelő értelmezése megkönnyíti a papagájtartás mindennapjait. Érdeklődés, élénkség, fáradtság, harag - ezek mind világosan megjelennek a madár mozgásában, nézésében.
Szaporítás során, de az egészséges hétköznapokhoz is fontos megismerni a papagáj és a kálcium kapcsolatát. A kálcium a legszéleskörűbben felhasznált ásványi anyag a testben, a csontok építőanyaga, a merevséget biztosítja nekik. Alacsony kálciumszint esetén a madár legyengül, emellett pedig a csontok egészséges állapotának fenntartásához és a papagáj általános egészségének megőrzéséhez is elengedhetetlen. Bevitelének többféle formája is létezik, amiből választani lehet.
Mindenfajta állattartás egyik legelemibb követelménye a tisztaság. Lakásban tartott háziállatoknál ez hatványozottan igaz. A papagájok, ezek a természetes környezetükből kiragadott állatok, különösképpen érzékenyek tudnak lenni a nem megfelelően tiszta környezetre, könnyen elkapnak belőle valamilyen kórokozót. Az élelemtároló edények, rekeszek is mindig tiszták és rovarmentesek kell, hogy legyenek.
A emberben szunnyadó madarazási hajlamot könnyen felszínre hozhatja barátoknál, ismerősöknél látott házi kedvenc, papagájos tv-műsor, vagy akár egy plázalátogatás, ahol valamelyik kirakatban impozáns madárkolóniát láthatunk. Az internetes médiában is gyakran találkozni papagájos videókkal, képekkel, amik felkelthetik az egyébként eddig kevésbé érdeklődő, laikus ember figyelmét. A tollas kedvenc tartása sok szempontból több probléma és kötelesség, mint egy négylábúé, persze rengeteg mellette a pozitívum is.
Tudjuk, hogy az ember életciklusát a világos és sötét időszakok, vagyis a nappalok és éjszakák állandó váltakozása milyen nagy mértékben képes befolyásolni. Aki járt már falun, jó eséllyel hallotta a legendát, miszerint a tyúk fejét a szárnya alá dugva az állat azonnal elalszik. Na de hogy van ez a papagájoknál?
A kalitkás és a röpdés madártartás után a harmadik lehetőség az önálló madárszoba. Ez egy kis madárbirodalom a lakáson, házon belül, ami csak tollas kedvenceinké. Ezzel a tartási módszerrel a kalitka ára megspórolható, és a papagájok is nagyobb életteret kapnak kevesebb korlátozással, amit egész biztos meghálálnak. A hiányok pótlása viszont a gazda feladata. Ha a papagájt megfelelő méretű térben tartjuk, az már félegészség, mert mozgásigénye kielégítése az egyik legfontosabb szempont.
A kutya-és macskatulajdonosok pontosan tudják, micsoda nehézségeket képes okozni kedvenceiknél a tüzelési időszak. Mindenki hallotta már a macskák egész éjszaka tartó nyávogását és hallott már a tüzelés miatt megszökő kutyákról. Ebben az időszakban tollas kedvenceink viselkedése is kihívásokat tartogat. Előfordulhatnak egymás közötti súlyos viták és ilyenkor az sem rendkívüli, ha a papagáj az ember ellen fordul, amit máskor sose tenne.
Ember-papagáj kapcsolatban mindig is ott volt és ott lesz a csípés, mint általános probléma. Sajnos ez a jelenség sokszor okozza az elválást, ezért fontos megismerni a hátterét és a megfelelő kezelést, mert ez a dolog némi szoktatással és kis neveléssel egész jól kordában tartható. Egy kis okítással a csőr használata finomítható, mivel a papagájok alapvetően nagyon intelligensek és hamar megértik, ha egy viselkedésformájuk eltér a gazdi által elvárttól.
Sokszor nem egyszerű eldönteni, hogy mi a jobb: ha párban (esetleg nagyobb kolóniában, röpdébe telepítve), vagy egyedül tartjuk a papagájunkat. Számos érv létezik mindkét tartási mód mellett. Egy biztos: mindkettő számos feladatot ró a gazdira, mert a papagájtartásnak semelyik formája nem könnyű feladat. Ha kiszakítva érzi magát a papagájcsapatból, falkából, az súlyos mentális betegségek alapját jelentheti.
A kutya-és macskatartók sokat tudnának mesélni az egész éjjel nyávogó, vonyító, alkalmanként verekedésbe bonyolódó, vagyis igencsak kellemetlenül viselkedő kedvencükről, akit a tüzelési időszak bolondított meg. A madaraknál is létezik hasonló jelenség, és ha egy ara papagáj rákapcsol az őrületre, az nagyon kellemetlen. Az addig kezes, barátságos kedvenc egyik napról a másikra morózussá, csípőssé, agresszívvá válik még az imádott gazdival szemben is, amit tudni kell kezelni.
A papagáj tartás egyik legnagyobb szépsége, ha madarunk barátként tekint ránk. A legtöbb esetben ennek eléréséhez rengeteg idő és türelem szükségeltetik. Kézzel nevelt madárral persze kisebb a kihívás, de egy szülők által felnevelt, fiatal példánnyal is jók az esélyek, mindössze türelem és kitartás kell. A tudatos foglalkozás sikerre vezet, mert ezek a madarak alapvetően barátságosak és hatalmas a szociális igényük.
A papagájok betegségeiről szóló sorozat mostani részében a fertőző betegségekre koncentrálunk. Ezekkel lehet a legjobban illusztrálni, hogy mennyire fontos papagájaink élőhelyének rendszeres és alapos tisztán tartása az élőhely típusától és a madár fajtájától függetlenül, minden esetben. Tapasztalt szem és rengeteg odafigyelés kell ahhoz, hogy a papagájbetegségre utaló viselkedésváltozásokat időben észre tudjuk venni.
A papagájokkal való ismerkedés igazából a tartásukkal kezdődik. Egészen más ezeket a csodálatos lényeket a youtube-on, vagy akár egy állatkereskedés kirakatában megfigyelni, de még az ismerősöknél, rokonoknál alkalmanként látott papagáj is félrevezető élmény. Őket lakva, azaz tartva lehet megismerni. A természet eme színes csodái társukként kezelik az embert, és egy kis neveléssel elsőrangú háziállat válik a természetben egyre jobban fenyegetett papagájokból.
Kicsit eltérő méret, esetenként nagyon eltérő személyiségjegyek, változatos külső - az óriáspapagájok szerelmesei igazán nagy készletpalettáról választhatják ki a kedvencüket sokféle szempont alapján. Rossz választás itt nem létezik, de az is biztos, hogy ebben a kategóriában mind egy külön egyéniség. Egyes fajok az ügyességben és a játékokra taníthatóságban erősebbek, igazi szórakoztatógépek. A gazdihoz való ragaszkodás mindegyikükre jellemző, ezért könnyű beleszeretni egy ilyen madárba.
Hogy meddig is él egy papagáj, az nagyrészt a gazdáján múlik. Ő adja meg a madár számára az élőhelyet, és ő teremti meg a feltételeket az életben maradáshoz, és ezt lehet jól és rosszul is csinálni. A többi a papagáj adottságain, és kis részben a szerencsén is múlik, mert egy hirtelen baleset is végzetes lehet. A zöldszárnyú ara papagáj ára 500.000 Ft felett indul, a nagy katonaara már 600.000, de van, ami már többmilliós összegbe fáj.
Az emberhez, vagy annak többi háziállatához hasonlóan a papagájnak is létszüksége a megfelelő mennyiségű és fajtájú vitamin. Az ő esetükben, mivel kontinensünkön egyetlen fajtájuk sem őshonon, ez egy kicsivel komplikáltabb kérdés, mint a kutyák vagy macskák esetében. Szerencsére a tudomány már képes megadni a választ. Ha a madár, bár egészséges (állatorvos által minősített, negatív székletminta, vérminta), de mégis levert, kedvetlen, keveset mozog. Ez a tünet általában táplálkozási elégtelenségre, azaz vitaminhiányra mutat.
Egri olvasónk, Kriszta a "12 millió forintnyi papagáj, ajándékba" történetünk elolvasása után küldte el nekünk a saját, igencsak hasonló sztoriját - látszik tehát, hogy ami velünk megesett, az mással is megtörténhet. Aki ugyanígy vagy hasonlóan járt, azt ezúton is biztatjuk, hogy ossza meg velünk történetét! Az újabb, hozzánk eljutott eseten keresztül ismét lehetőségünk van megmutatni, mennyire kell vigyázni a csalókkal.
Bármilyen fajta papagáj szaporításának alaptétel, hogy csak akkor fog sikerülni, ha a madár tökéletesen jól érzi magát a környezetében, persze ez még csak egy szükséges, de nem elégséges feltétel. Összeszedjük, mi minden kellhet még a sikerhez! Belevágni persze csak annak ajánlott, aki igazán elszánt. A ritka
papagájok beszerzése még akkor is nehézkes, ha a hatalmas összeg ott lapul a farzsebünkben.
Néhány emlős kiemelkedik az állatvilágból azáltal, hogy segítenek a rászorulóknak. A papagájok körében sokáig egyáltalán nem volt észrevehető ez a jelenség, ez azonban a közelmúltban megváltozott, az afrikai szürke papagájnak köszönhetően. Egy kreatív kísérlet ugyanis áttörést hozott a viselkedésvizsgálatban. A papagájok imádják, ha foglalkoznak velük és ha feladatokat kell megoldaniuk. A tudomány pedig mindig profitál ezekből a kísérletekből.