A háziállatként vagy hobbimadárként tartott, otthoni papagájok kivétel nélkül egy nagy csoportba, az úgynevezett papagájalakúak közé tartoznak. ők pedig a a madarak osztályának egyik rendjébe tartoznak rendszertanilag, besorolásuk összesen 443 fajt számlál. Sokuk a legtöbb rajongónak már ismerős lehet.
Hol lakik a papagáj? A legtöbben erre azonnal rávágják, hogy kalitkában. Pedig ez nem feltétlenül egy jó beidegződés. A madártartás ma már sokkal több lehetőséget kínál ennél, és kedvencünk érdekében bizony érdemes is élni ezekkel. A papagájoknál a hely és a mozgás a két sarkalatos dolog, amire szükségük van. Sokféle választás létezik, érdemes ezeket előre megismerni és mire megjön a madár, már meghozni a döntést.
A extrém módon nagy meleg az emberekhez hasonlóan a papagájokat is megviseli. Bár sok madárfaj a trópusokról származik, nagyrészt már generációk óta akklimatizálódtak a mérsékelt övi időjáráshoz, ezért a hirtelen jött kánikula komoly veszélyeket tartogat. Felkészültség és odafigyelés, most is ezek a jelszavak.
Papagáj és ember kapcsolatában az egyik legszebb pillanat, amikor a madár először csak engedi, később már kimondottan igényli gazdájával a fizikai kontaktust és a simogatást. De idáig sokszor rögös és kihívásokkal teli út vezet. Nagyon sok múlik a papagáj emberekkel kapcsolatos gyerekkori élményein. Egy kis rákészüléssel azonban gond nélkül megoldható a kontaktus, sőt, egy idő után a papagájban kifejlődik egy igény az emberrel való fizikai érintkezésre is.
Hobbiállatok tartásánál mindig sarkalatos pont a táplálkozás. A papagájok egzotikus területekről származnak (Afrika, Dél-Amerika, Ausztrália), Európában egyikük sem őshonos. A megfelelő táplálék beszerzése ezért nem is olyan egyszerű feladat, persze minden pótolható valami mással, és ezt érdemes kihasználni. Fogságban tartva lényeges törekedve az ásványi anyagok, a vitaminok és a nyomelemek meglétére a friss és finom takarmányban.
A testbeszéd fogalmát elsősorban az emberi pszihológia és a viselkedéstan kapcsán ismerhetjük, de ugyanúgy jelen van az állatvilágban is, és ha jól ismerjük a jeleket, rengeteg hasznos információt tudhatunk meg vele a papagájunkról. A testbeszéd megértésével a papagáj viselkedése sokkal kiszámíthatóbb. A különféle üzenetek megfelelő értelmezése megkönnyíti a papagájtartás mindennapjait. Érdeklődés, élénkség, fáradtság, harag - ezek mind világosan megjelennek a madár mozgásában, nézésében.
Mindenfajta állattartás egyik legelemibb követelménye a tisztaság. Lakásban tartott háziállatoknál ez hatványozottan igaz. A papagájok, ezek a természetes környezetükből kiragadott állatok, különösképpen érzékenyek tudnak lenni a nem megfelelően tiszta környezetre, könnyen elkapnak belőle valamilyen kórokozót. Az élelemtároló edények, rekeszek is mindig tiszták és rovarmentesek kell, hogy legyenek.
A emberben szunnyadó madarazási hajlamot könnyen felszínre hozhatja barátoknál, ismerősöknél látott házi kedvenc, papagájos tv-műsor, vagy akár egy plázalátogatás, ahol valamelyik kirakatban impozáns madárkolóniát láthatunk. Az internetes médiában is gyakran találkozni papagájos videókkal, képekkel, amik felkelthetik az egyébként eddig kevésbé érdeklődő, laikus ember figyelmét. A tollas kedvenc tartása sok szempontból több probléma és kötelesség, mint egy négylábúé, persze rengeteg mellette a pozitívum is.
A kalitkás és a röpdés madártartás után a harmadik lehetőség az önálló madárszoba. Ez egy kis madárbirodalom a lakáson, házon belül, ami csak tollas kedvenceinké. Ezzel a tartási módszerrel a kalitka ára megspórolható, és a papagájok is nagyobb életteret kapnak kevesebb korlátozással, amit egész biztos meghálálnak. A hiányok pótlása viszont a gazda feladata. Ha a papagájt megfelelő méretű térben tartjuk, az már félegészség, mert mozgásigénye kielégítése az egyik legfontosabb szempont.
A kutya-és macskatulajdonosok pontosan tudják, micsoda nehézségeket képes okozni kedvenceiknél a tüzelési időszak. Mindenki hallotta már a macskák egész éjszaka tartó nyávogását és hallott már a tüzelés miatt megszökő kutyákról. Ebben az időszakban tollas kedvenceink viselkedése is kihívásokat tartogat. Előfordulhatnak egymás közötti súlyos viták és ilyenkor az sem rendkívüli, ha a papagáj az ember ellen fordul, amit máskor sose tenne.
Trópusi éghajlathoz szokott tollas kedvenceinket többféle betegség is fenyegeti. A többi háziállathoz hasonlóan a papagáj sem tudja elmondani, hogy mi baja van, az idejében történő felismerés a gazda feladata, ez pedig gyakorlott szemet és megfelelő odafigyelést kíván. Kellő felkészültséggel a legtöbb madárbetegség viszonylag könnyen megelőzhető. A többi állat gazdájához hasonló módon a papagáj tartók mindennapi rutinfeladatai közül sem hiányozhatnak a megelőzés módszerei, alkalmazásukkal hosszú, boldog és persze egészséges lesz a papagájlét.
Ember-papagáj kapcsolatban mindig is ott volt és ott lesz a csípés, mint általános probléma. Sajnos ez a jelenség sokszor okozza az elválást, ezért fontos megismerni a hátterét és a megfelelő kezelést, mert ez a dolog némi szoktatással és kis neveléssel egész jól kordában tartható. Egy kis okítással a csőr használata finomítható, mivel a papagájok alapvetően nagyon intelligensek és hamar megértik, ha egy viselkedésformájuk eltér a gazdi által elvárttól.
Ki ne érezte volna már a saját bőrén a téli, szürke, napfénymentes napok okozta fáradt, rosszkedvű életérzést? Nem egy kellemes dolog. Tollas kedvenceink ugyanúgy érzékenyek a fényhiányra, mint mi magunk. De milyen és vajon napi szinten nézve a kérdést, mennyi fény kell a papagájnak, hogy jól érezze magát? A természetes napfény a vadon élő madarak elsődleges D-vitamin forrása, de a lakásban, az ablak mögött ez hozzájuk már nem jut el, pótlását meg kell oldani.
Rendszeresen előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor a papagájunkat hordozóba kell tennünk, például mert időszakos orvosi kivizsgálásra kell őt vinnünk. Ez sosem egyszerű feladat, mert a madár önként nem adja könnyen a szabadságát, erőszak alkalmazásával pedig kedvencünk testi épségét kockáztatjuk. Ez a helyzet mindig komoly stresszfaktor a gazdának és a madárnak is, és a gyakorlás persze ezen a téren is igen komoly előny.
A természettől elszakadt-elidegenedett ember egyre inkább próbálja közelebb hozni magához az állatokat. És ha háziállatról beszélünk, manapság már mindenképpen meg kell említeni a papagájt, mint lehetséges választást. Ez az okos és gyönyörű madár hosszú ideje háziasított, nem csak elviseli, de igényli is az ember közelségét és képes a négylábúakhoz hasonló szinten ragaszkodni hozzá, ami persze felelősséggel is jár. A népszerű és ismert fajták csak a papagájok töredék részét fedik le. Az internetnek és az egyre szaporodó nemzetközi börzéknek és vásároknak köszönhetően rengeteg, eddig ismeretlen faj talál gazdára itthon is.
Vásárlás szempontjából a papagáj ugyanolyan meggondolandó dolog, mintha négylábú kedvencet szeretnénk. Itt is bele lehet futni a klasszikus hibákba: a papagáj is lehet beteg, alulfejlett, esetleg túltenyésztett, vagy fajtájánál fogva egész egyszerűen nem ideális (például panelba vásárolt kakadu vagy ara papagáj). Sok szempontot körbe kell tehát járni a papagájbeszerzés előtt. Minél nagyobb a madár, annál nagyobbak az igényei és a vele járó kihívások is a testmérettel arányosan nőnek, a választást tehát alaposan meg kell gondolni és felmérni a lehetőségeket.
Madarunknak hatalmas élmény, ha a szabadban lehet - természetesen ellenőrzött körülmények között. Ennél már csak egy tágas helynek örül jobban, hiszen ismerjük az alapigazságot: a papagáj kalitkája sosem lehet túl nagy. A két örömforrás egy építményben tud egyesülni, ez pedig az úgynevezett "röpde". A megfelelően nagy mozgástér mellett lényeges még a huzatmentes hely és a nyugalom, valamint a megfelelő fényviszonyok biztosítása a röpdében.
A papagáj az európai kontinensen sehol nem őshonos, az 1800-as évektől kezdődően hozták be kereskedők, hajósok elsősorban Ausztráliából és Afrikából, később pedig Dél-Amerikából. Ez máris előrevetíti a tartásukkal kapcsolatos legnagyobb problémákat, az etetést és az európai klíma elviselését, na és persze a mozgásigényt. Figyelemre és szórakozásra is vágyik, ez a kettő még a tápláléknál is fontosabb számukra, ezt lényeges észben tartani a leendő tulajdonosnak.
A természetben ritkán látni, hogy más fajtához tartozó papagájok együtt élnének, mozognának. Ennek megvan a maga oka, ezek a madarak ugyanis nehezebben keverednek egymással, mint mondjuk az ember négylábú barátai. A papagájok a saját fajtájuk társaságát kedvelik, keresik, ott érzik csak igazán jól magukat. Na de mit lehet tenni, ha az új madár másfajta, mint az otthon tartottak? Mint kiderül, a probléma ilyenkor azért nem is olyan nagy.
Kicsit eltérő méret, esetenként nagyon eltérő személyiségjegyek, változatos külső - az óriáspapagájok szerelmesei igazán nagy készletpalettáról választhatják ki a kedvencüket sokféle szempont alapján. Rossz választás itt nem létezik, de az is biztos, hogy ebben a kategóriában mind egy külön egyéniség. Egyes fajok az ügyességben és a játékokra taníthatóságban erősebbek, igazi szórakoztatógépek. A gazdihoz való ragaszkodás mindegyikükre jellemző, ezért könnyű beleszeretni egy ilyen madárba.
Hogy meddig is él egy papagáj, az nagyrészt a gazdáján múlik. Ő adja meg a madár számára az élőhelyet, és ő teremti meg a feltételeket az életben maradáshoz, és ezt lehet jól és rosszul is csinálni. A többi a papagáj adottságain, és kis részben a szerencsén is múlik, mert egy hirtelen baleset is végzetes lehet. A zöldszárnyú ara papagáj ára 500.000 Ft felett indul, a nagy katonaara már 600.000, de van, ami már többmilliós összegbe fáj.