A magyar nyelv papagáj elnevezése a Közép-Afrikában élő timneh néptől származik, az ő nyelvükön a fecsegő, beszélő, locsogó kifejezések neve pampakaj. Ezt vette át és alakította a hazai hangzásvilágnak megfelelő a magyar nyelv. A papagájalakúak rendjébe tartozó mintegy 443 fajnak alapvetően két közös fizikai jellemzővonása van, ami alapján egy kalap alá lehet venni őket. Amennyiben ezek megtalálhatóan egy madáron, akkor őt a papagájalakúak rendjébe sorolja a tudomány. Csőr - rövid felső csőrkáva, mely egy speciális ízülettel kapcsolódik a homlokcsonthoz, ennek a kapcsolatnak köszönhetően fölfelé akaratlagosan mozgathatóvá válik. Csőrükkel extrém erőt képesek kifejteni, a nagy papagájok erőlködés nélkül törik fel a diót és más csonthéjasokat. Az alsó csőrkáva kisebb a felsőnél és stabil, nem lehet mozgatni. A csőr feletti orrnyílások környékét bőrszerű viaszhártya borítja. Sok fajtánál ennek színe alapján lehetséges eldönteni a papagáj nemét. A csőr reszelőlécekkel rendelkezik, mely megkönnyíti a keményebb magok felbontását.
![]()
Fiatal ara papagáj
Láb - a papagájalakúak két lábujja előre áll. Kivétel nélkül növényevő madarak. Tollazatuk élénk színű, fajtánként eltérő színvilágú, de mindegyiknél tarka, feltűnő és változatos. Közös jellemzőjük, hogy lábukat nem csak közlekedésre, mászásra használják, de a nagyobb fajok a táplálékot is a lábukkal fogják meg. A kakaduk okosabb példányai célszerszám fogására is képesek használni a lábukat. Léteznek jobb-illetve ballábas papagájok, vagyis egy adott fajtán belül is eltérő, hogy melyik madár melyik lábával fogja meg az eleséget. A vadon élő papagájalakúak nem változtatják élőhelyüket, nagyjából születésük helyén töltik el egész életüket. Ez a tulajdonságuk több fajt sodort veszélybe, mert élőhelyeik világszerte csökkennek a különféle, kártékony emberi beavatkozások következtében, költözési, lakóhely-változtatási képességük pedig meglehetősen szerény.
Nagy jácint ara
Sok fajuk kiváló hangutánzó, az emberrel együtt élve eltanulják az emberi beszédet illetve a környezet hangjait is kiválóan utánozzák, megtanulják az autóriasztó, a tűzjelző vagy a telefoncsörgés teljesen életszerű utánzását, nem ritkán zavart okozva a gazdájuk mindennapjaiban. Rendkívül hosszú ideig élnek, a Földön élő összes madárfaj közül a papagájalakúak a leghosszabb életűek. A kakaduk és az arák a túlélőbajnokok, köztük előfordultak 100 évet is meghaladó életűek, Churchill arája illetve az ausztrál kakadu-legenda például mindketten matuzsálemi kort éltek meg. A papagájalakúak fogságban is szaporodnak. Ez a tulajdonságuk segítette világ körüli elterjedésüket, és ugyanakkor több fajukat meg is mentette a kihalástól, mert a természetes élőhelyeik megszűnése miatt eltűntek, és már csak ember által tartott egyedeik maradtak fent. A természetben kipusztult fajok egy jelentős hányada a világ papagájközpontjában, a tenerife-i Loro Parqu-ban fogságban tartva megtalálható és folyamatosan indítanak programokat az itt megőrzött fajok szaporodásképes egyedeinek természetbe történő visszatelepítésére is, de ezek csak ritkán sikeresek az élőhelyek zsugorodása miatt. Sok országban már régóta tiltják a papagájalakúak importálását, pontosan azért, hogy az egyre fogyatkozó állományt védeni tudják.
Csirkecsonttal a tolltépés kialakulása ellen!
Európában egyetlen papagájfaj sem őshonos, kizárólag export útján kerültek a kontinensre. Háziállatként viszont hatalmas számban vannak jelen, és kivétel nélkül minden fajra léteznek tenyészetek a kontinensen illetve madárparkokban is megtalálhatóak, bár nagy részük így is fogságban. Ez azonban már csak kívülről nézve fogolylét számukra, mert az idők során teljesen alkalmazkodtak ehhez az életmódhoz, amit több, így született generáció után napjainkra már a génjeikben hordoznak. Ezek a papagájok szabadon engedve nem is maradnának életben. A papagájalakúak védelméről a Washingtoni Egyezmény gondoskodik, ennek Magyarország is a tagja. Az egyezmény (CITES) szabályozza a különféle papagájok kereskedelmét, az adásvétel szabályozottságát veszélyeztetettségi fokukból kiindulva határozza meg. A fogságban, több generáció óta embernél tartott szülők utódjaként világra jött madarak kereskedelme általában megengedett, de szigorú adminisztrációs feltételekhez kötik és amelyik papagáj nem megfelelően lett dokumentálva, azt az illetékes hatóság elkobozza. Magyarországon ezzel a kérdéssel a Agrárminisztérium Biodiverzitás- és Génmegőrzési Osztálya foglalkozik, és általában a Szegedi Vadasparkban kötnek ki a nem legálisan behozott, lefoglalt papagájok.
![]()
Hazánk legkedveltebb, papagájalakú díszmadara a hullámos papagáj. Ez az Ausztráliából származó kis madár az 1850-es évek óta van jelen Európában, idehaza az 1980-as években kezdett előretörni tartóinak száma, amikor elszaporodtak a kisállat-kereskedések és ez a madár is könnyen elérhetővé vált a lakosság számára. Igényei nem nagyok, tartásához nem szükséges túl nagy rutin. Mivel szapora és emellett nagyon sok helyen tenyésztik, ezért nem is drága, 2000 Ft körül már beszerezhető egy, persze ajánlatos többedmagával tartani, hogy ne unatkozzon. Az eredeti zöld-sárga szín mellett már nagyon sokféle kinézetét kitenyésztették a hófehértől a kéken át a sárgáig. Létezik belőle kiálló tollazatú és búbos kivitel is. Élettérnek megfelel neki egy közepes méretű kalitka is, amibe kell néhány játék és madaranként 1-1 hinta is, mert ezen szeretnek aludni. A rendszer kiengedést nagyon meghálálják, mert ilyenkor körbe tudják repülni a szobát vagy a lakást, utána pedig önként visszamennek a kalitkába, mert ezeknek a madaraknak ez már rég nem fogság, hanem otthon. Fő táplálékuk a köles, ezt megeszik szemestakarmányként és fürtös formában is, illetve a rozs, ezek keverékét az állateledel-boltokban be lehet szerezni, nem drága dolog. Kell még nekik zöldtakarmány is, ez lehet répa, saláta, tyúkhúr, vagy bármilyen zöldeleség, amit hajlandóak megenni. Gyümölcsből a banán és a barack szoktak a legjobban fogyni.
A játék nagyon fontos
Szintén hatalmas favorit a nimfa papagáj. Ez a kakaduféle emberbarát, könnyen kezesre nevelhető, játékos és nagytestű rokonához hasonlóan sokféle hang utánzására képes. Füttytehetsége kivételes, saját egyedi dallamokat is megkomponál, de a család kedvenc, sokat nézett TV-sorozatainak zenéit is megtanulja előbb-utóbb. Egy megfelelő méretű odúval fogságban is könnyen szaporítható, ezért nem kell nagy anyagi befektetés vagy utánajárás a beszerzéséhez. Igényli a napfényt, ezért a leginkább ideális tartási mód a kerekeken gurítható, szobai óriáskalitka, amit könnyűszerrel ki lehet tenni az erkélyre, vagy más napos helyre. Ha akkora a ketrece, hogy kisebb repüléseket is kivitelezhet benne, akkor a körülményei ideálisak. Persze meghálálja, ha heti 1-2 alkalommal kirepülhet a szobába. Bóbitáját akaratlagosan képes mozgatni, akárcsak a kakaduk. Mókás látvány, ahogy fütyülés vagy éneklés közben a taraja a nagy koncentrálásban annyira rálapul a fejére, hogy gyakorlatilag nem is látható.
Sült rágórúd
A kakariki, hazai nevén kecskepapagáj a papagájalakúak légtornásza. A röpde hintáinak kötelén villámgyorsan leereszkedik, a levegőben kis helyen is gond nélkül mutat be akrobatikus mutatványokat, például szaltózik repülés közben. A villámgyors sebesség hátránya, hogy egy pillanatnyi nem odafigyelés elég neki, és egy kis résnyire kinyitott ablakon át is megszökik a lakásból, ezért nagyon körültekintően lehet csak szabadon engedni a ketrecéből. Mivel bizalmatlan típus, kezessé csak nehezen tehető, ezért a befogása szinte lehetetlen, tehát semmiképpen nem szabad hagyni, hogy meglógjon, mert könnyen lehet, többet nem látjuk viszont. Bár kezessé nehezen tehető, de fajtársaival hamar kialakítja a jó viszonyt és gyakran előfordul, hogy szaporodásba kezdenek még akkor is, ha nem rakunk fel nekik odút. A kalitkájukból szabad kijárással rendelkező kecskepapagájoknál gyakori jelenség, hogy egy fiókba vagy cipőtartóba kezdenek fészket építeni, amit a tojó végez, közben a hím őrködik. Ha nem jön össze a költőhely megépítése, gyakran a ketrec közepébe is lerakják a tojásukat, annyira erős bennük a szaporodási ösztön. A kakariki hajlamos az agresszióra, hormonális időszakokban vagy fészekrakáskor kifejezetten támadóan viselkedik nem csak a többi papagájjal, de a gazdájával is, ami sokszor aláássa az esetükben egyébként sem túl szoros gazdi-papagáj viszonyt. A papagájalakúak egyik kirívóan csendes fajtája, félig mekegésre, félig brekegésre hajazó hangját naponta csak néhány alkalommal hallatja, ezért annak is ideális lehet, aki nem szereti a túl sok csivitelést.
![]()
A Jákó (más néven afrikai szürke) papagáj a papagájalakúak rendjének egyik legintelligensebb tagja. Kísérleti madárként elképesztő mennyiségű emberi szó betanulásával és ezek meglepően értelmes, eseményekhez kötődő használatával, valamint logikai feladatok megoldásával tűnnek ki. A sok ész hátránya a depresszióra való fogékonyság, ennek a papagájnak folyamatos ingerre van szüksége, ami leginkább emberi közelséggel, vagy csapatban történő tartással valósítható meg, a játékokat hamar kiismeri és megunja. Ha nincs a közelében más madár vagy ember, könnyen tolltépőssé teheti őt az állandó unalom és az ingerszegény környezet. A betegség hamar elhatalmasodik rajta és könnyen a madár elhullásához vezethet, ezért olyan környezetbe javasolt, ahol folyamatosan el tudja foglalni magát. Beszédkészsége mellett népszerűségének másik oka az emberhez való kötődése, könnyen kezessé tehető és onnantól ragaszkodik a gazdájához. Más papagájfajokkal is jól tartható együtt, nem viselkedik agresszívan.
Saras csőrrel
A rend legnagyobb, legritkább és persze legdrágább tagjai az arák. Ezek a színpompás, imádni való óriások őshazájukban, Dél-Amerikában sajnos egyre inkább ritkulnak, tenyészetekben és háziállatként azonban számuk növekszik. Rendkívüli intelligenciával rendelkező, az emberrel könnyen megbarátkozó óriások ők, de tartásuk nem egyszerű, ezért csak tapasztalt madarasoknak ajánlott. Hatalmas élettér és sok foglalkozás kell nekik, az étkezésbeli ízlésük kiszolgálása pedig komoly kihívás, mert nagyon válogatnak, és gyakran variálják, hogy mit hajlandóak megenni. A természetben gond nélkül keresztülüvöltik az esőerdőt, és ez a hangerő fogságban tartva is megmarad, ezért csak olyan helyen tarthatóak, ahol ez nem okoz problémát.
Kategória:
Papagáj tartás
Címkék:
Röpde,
Fejlődés,
Kalitka,
Papagáj fajták
Téma: Papagáj-alakúak, hogy írjuk papagáj