A papagáj fajták igen széles skálán mozognak a méret és mindenféle egyéb paraméter szerint. Itthon a tenyérnyi méretű veréb- vagy hullámos papagájoktól elindulva, egész a legnagyobb méretű arákig tart a papagáj-skála. De minden fajta eltérő igényekkel rendelkezik, és nem is mindegyik való mindenkinek. A vásárlás pedig még csak a kezdet, a papagájok tartása napi szintű kihívás elé állítja a gazdit és az egész családot is.
Papagáj és ember kapcsolatában az egyik legszebb pillanat, amikor a madár először csak engedi, később már kimondottan igényli gazdájával a fizikai kontaktust és a simogatást. De idáig sokszor rögös és kihívásokkal teli út vezet. Nagyon sok múlik a papagáj emberekkel kapcsolatos gyerekkori élményein. Egy kis rákészüléssel azonban gond nélkül megoldható a kontaktus, sőt, egy idő után a papagájban kifejlődik egy igény az emberrel való fizikai érintkezésre is.
A papagáj életciklusának meghatározó szakasza a fiatalkor. Itt dől el a külvilággal, a társaival és persze gazdájával, az emberrel alkotott viszonyának minősége, kifejlődik a személyiség, és eldől az a lényeges kérdés is, hogy kezes lesz-e a madár. A nevelés ebben a korban a legeredményesebb, ilyenkor nagyon fogékony az új dolgokra, és amit ilyenkor megtapasztal, az élete hátralévő részében elkíséri.
Tudjuk, hogy az ember életciklusát a világos és sötét időszakok, vagyis a nappalok és éjszakák állandó váltakozása milyen nagy mértékben képes befolyásolni. Aki járt már falun, jó eséllyel hallotta a legendát, miszerint a tyúk fejét a szárnya alá dugva az állat azonnal elalszik. Na de hogy van ez a papagájoknál?
A kutya-és macskatulajdonosok pontosan tudják, micsoda nehézségeket képes okozni kedvenceiknél a tüzelési időszak. Mindenki hallotta már a macskák egész éjszaka tartó nyávogását és hallott már a tüzelés miatt megszökő kutyákról. Ebben az időszakban tollas kedvenceink viselkedése is kihívásokat tartogat. Előfordulhatnak egymás közötti súlyos viták és ilyenkor az sem rendkívüli, ha a papagáj az ember ellen fordul, amit máskor sose tenne.
Sokszor nem egyszerű eldönteni, hogy mi a jobb: ha párban (esetleg nagyobb kolóniában, röpdébe telepítve), vagy egyedül tartjuk a papagájunkat. Számos érv létezik mindkét tartási mód mellett. Egy biztos: mindkettő számos feladatot ró a gazdira, mert a papagájtartásnak semelyik formája nem könnyű feladat. Ha kiszakítva érzi magát a papagájcsapatból, falkából, az súlyos mentális betegségek alapját jelentheti.
A kutya-és macskatartók sokat tudnának mesélni az egész éjjel nyávogó, vonyító, alkalmanként verekedésbe bonyolódó, vagyis igencsak kellemetlenül viselkedő kedvencükről, akit a tüzelési időszak bolondított meg. A madaraknál is létezik hasonló jelenség, és ha egy ara papagáj rákapcsol az őrületre, az nagyon kellemetlen. Az addig kezes, barátságos kedvenc egyik napról a másikra morózussá, csípőssé, agresszívvá válik még az imádott gazdival szemben is, amit tudni kell kezelni.
A madártartás tudománya napjainkban rohamosan fejlődik. Korosabb társaink még emlékezhetnek a 30-40 éve a családi, ismerősi körben tartott papagájokra - ez rendszerint egyetlen madarat, általában hullámos papagájt jelentett, kicsi kalitkában tartva, néha kiengedve a lakásban. A közelmúltban a táplálkozás is nagyon statikus volt, kizárólag magokkal etették a madarakat. A társaság iránti igény kielégületlensége mentális betegségekhez is vezethet az arra hajlamos fajtáknál, mint például a szürke jákópapagáj és a kakaduk alfajai.
Kiváltságunk, hogy olyan hihetetlenül szép és intelligens lényeket tudunk társként tartani, mint az ara papagájok. A legkevesebb, hogy ezt oly módon tesszük, amely lehetővé teszi számukra ara papagájnak lenni - és ez azt jelenti, hogy lehetővé kell tenni számukra a repülést. De ez nem könnyű feladat. A közelmúltban fokozódott az érdeklődés a nagy papagájok iránt. Ezen érdeklődés nagy része a kedvtelésből a madarak tartása és gondozása területével kapcsolatban jelent meg.
Ahogy a termelésre tartott csirkéknél, akik az élelmiszeripar számára gyártják a tojásokat, a reproduktív rendszer aktívvá válása a fogságában tartott papagájok esetében is bekövetkezhet. Hímnek gondolt vagy annak vásárolt madarakról sokszor csak akkor derül ki félreérthetetlenül, hogy tojók, amikor a ketrec alján megjelenik valami furcsa, és kiderül, hogy a papagáj ötletszerűen elkezdett megtermékenyítetlen tojásokat gyártani. A kellemetlen helyzet szerencsére megelőzhető.