Ez a bejegyzés néhány kulcsfontosságú pontra összpontosít a leggyakrabban feltett kérdések válaszainak megtalálása érdekében ezzel a viselkedéssel kapcsolatban, ideértve az okokat, a lehetséges káros szövődményeket, hogyan lehet megakadályozni a jelenség megtörténtét vagy megismétlődését illetve hogy mit kell tenni, amikor ez megtörténik. Mivel a reproduktív rendellenességek gyakoriak a kedvtelésből tartott állatok esetében, így a madaraknál is, a megelőzés és az önnevelés jobb, mint az utókezelés, főleg, mivel ezen betegségek némelyike életveszélyes is lehet.
Ara papagáj ismerkedik a tojóládával
A tojásrakás akkor kezdődik, amikor az egyed szexuálisan éretté válik, és onnantól folytatódhat akár a madár teljes élettartama alatt. Néhány madár csak egyszer vagy kétszer tojik egész életében, mások az otthoni környezettől és az ingertől függően évente akár több fészekaljat raknak. A vadonban sok természetes tényező befolyásolja a tojásrakást, és a nőstény papagájok általában csak akkor tojnak, csak már ha párjuk is van, a megfelelő fészkelőhely is adott és a környezeti feltételek valamint az élelmiszerek is rendelkezésre állnak.
![]()
A láda belülről
Reprodukciós viselkedésüket gyakran a táplálékbőség és szezonális változások vezérlik, például a nappali órák megnövekedett száma. Fogságban ezt a viselkedést azonban gyakran más tényezők ösztönzik, amelyekről valószínűleg nem is tudjuk, hogy léteznek. Egyes társmadarak termőképesebbek és genetikai hajlamuk alapján sokkal nagyobb valószínűséggel raknak tojásokat, mint más fajok, ilyenek például a hullámos papagájok, a nimfák, az aratingák és a nappapagájok is.
Ezen stimulánsok a következők:
1, Megnövekedett nappali órák. Amikor a madarak azt gondolják, hogy tavasz van, akkor nagyobb valószínűséggel szaporodnak. Amikor korán felébresztjük őket, vagy éjszakára is fent maradhatnak velünk, nem értik, hogy a mi mesterséges fényünk nem a nap, és aktiválódik a reproduktív üzemmód.
2, Energiadús ételek. Ha a madarak bőségesen kapnak zsírtartalmú és fehérjetartalmú ételeket, testük készen áll a szaporodásra. A vadonban általában ez az extra energia tavasszal jut be a szervezetükbe a legnagyobb mennyiségben. Fogságban, amikor rendszeresen megkapják ezeket az energiában gazdag ételeket, a testük szinte folyamatosan készen áll a szaporodásra.
3, Nem megfelelő párosodási kísérlet, akár emberekkel, akár élettelen tárgyakkal. Amikor a papagáj úgy gondolja, hogy neki most párja van, testük jelzi neki, hogy ideje csecsemőket készíteni. A nem megfelelő társat általában a papagájt otthon körülvevő személyek közül választja - ez gyakran olyasvalaki, aki sok időt tölt a madárral, többet, mint mások, ennek a valakinek a jelenléte pedig lehetővé teszi a regurgitációs viselkedést, és nagyon szeretetteljesen viselkedik. Időnként ez az észlelt társ is tükör lehet, vagy egy kitömött állat, esetleg egy kedvenc játék, amelyhez a madár hozzábújik vagy naponta sok órát eltölt.
4, Túlzott kötődés. Nagyon klassz dolog egy olyan madár, aki élvezi a simogatást, a dörzsölést, és viszonozni is tudja ezeket a maga módján. Ez a viselkedés azonban közvetlenül utánozza azt, amit a papagájpárok a vadonban végeznek. Birizgálás a szárnyak alatt vagy a hát környékén, az álla alatt és az arc / csőr körül mind a párba állt papagájpárok jellemzői. Ez ösztönözheti a reproduktív viselkedést, például a tojásrakást.
5, Fészekhez való hozzáférés. Természetesen egy madár számára a szándékosan felépített fészek egy elég nyilvánvaló fészkelőhely, de gyakran az emberek nem veszik észre, hogy egy madár takarmányának vagy játékának a doboza mennyire odúszerű. De okozhat ilyen odúreakciót a konyhaszekrények felfedezésének lehetővé tétele, vagy a ruháinkba-ágyneműkbe történő befészkelés is előfordulhat. A vadonban a madarak kis, sötét helyeket keresnek, hogy fészket készítsenek, például faüreget vagy egy szikla rését. Számos ilyen „hely” található otthonunkban, és ha lehetővé tesszük a madarak számára, hogy megtalálják őket, akkor jöhet a késztetés, hogy tojásokat tojnak.
Tojóláda kívülről
Rágásnyomok gazdagon
Határozottan védő tekintet
Melyek a lehetséges komplikációk?
1. Tojáskötés. Amikor a madarak tojásokat raknak, akkor optimális egészségi állapotban kell lenniük ahhoz, hogy elő tudják állítani a szükséges fehérjét és a kalciumot, melyekből a tojás héja lesz. A rossz minőségű táplálkozás, a napfény hiánya, a nem megfelelő mennyiségű mozgás és a vitaminhiány meggátolja az egészséges tojásrakást. Ha a tojások héja nem fejlődik megfelelően, lágy vagy csomós lehet, vagy nehézségeket okozhat a lerakásuk, beragadhatnak a petevezetékbe. Ha a madárnak nincs megfelelő izomfejlődése vagy kalciumtartalma, nehéz vagy lehetetlen lehet a tojás leadása. Ezek a körülmények dystociát vagy „tojáskötést” okozhatnak a madarakban.
A tojáskötés tünetei:
- ül a ketrec alján
- légzési nehézségek, szélesen tartott lábak, fokozott légzési erőfeszítések
- kloákából szivárgó vér
- túlzott mértékű feszítés vagy nyomás, hogy kijöjjön belőle a tojás
- csonttörések: amikor a madarak tojást termelnek, testük kalciumot mobilizál a csontokból, így azok gyengülnek
2. A tojássárgája hibái. Ha reproduktív betegség van, akár krónikus tojásrakásból, akár a petefészek follikulusának patológiájából adódóan, a tüszők ahelyett, hogy a petesejtbe átjutnának, a testüregbe esnek. Ez súlyos gyulladást okozó folyamat, amely a coelom (has) folyadékkal való megtöltését okozza. Ez nagyon kényelmetlen lehet a papagáj számára, ami miatt nem tud jól lélegezni, letargikussá válik, és az étvágya is csökken.
3. Hiperlipidémia. Amikor a madarak folyamatosan tojást tojnak, a vérben gyakran nagy mennyiségű keringő zsír és fehérje van, hogy megkönnyítse a tojástermelést. Ez veszélyes vérsűrűsödést okozhat, aminek a következménye stroke is lehet. Ezeket a vérváltozásokat gyakran lehetetlen étrenddel és testmozgással helyreállítani, sok esetben csak hormonterápiával orvosolhatóak.
4. Viselkedési problémák. Amikor a madarak szaporodási állapotban vannak, ez gyakran hormonális változásokkal jár, amelyek ingerlékenyé teszik őket. Ők emberbarát társállatból ördögi ketrecvédő démonná válnak, akik agresszíven védik tojásaikat és / vagy fészekterületüket, miközben sziszegnek, harapnak és üvöltenek. Időnként tollakat húznak ki a testükből, hogy fészket készítsenek belőle. De ez a viselkedés szerencsére nem ugyanaz, mint a krónikus tollszedési magatartás.
2 tojás
Tojásforgatás
Általában 3 tojást raknak
Mit lehet tenni, ha a madár tojást rakott?
A következő ajánlások azon a feltételezésen alapulnak, hogy nem akarod tenyészteni a madaradat. A különféle papagájos madárvédő intézmények munkatársai erőteljesen próbálják visszatartani a tenyésztést a kedvtelésből tartott papagájok esetében, különösen a nem tapasztalt háziállat-tulajdonosok által. Ha tenyészteni próbálsz, előtte konzultálj egy papagáj-állatorvossal, hogy még a tenyésztés előtt megismerd az egészségügyi problémák lehetőségeit, valamint a pénzügyi költségeket és az etikai megfontolásokat is.
Néhány papagájfaj szexuálisan dimorf (a nemet a fizikai megjelenés alapján meg lehet mondani), míg mások nem, emiatt sok tulajdonos nem tudja, a papagája hím vagy tojó-e. A nem egyetlen csepp vérrel meghatározható laboratóriumi körülmények között. Összeillő és ellenkező nemű párok esetében lehetséges, hogy a tojások fiasak, ezért ha nem akarod, hogy kikeljenek, akkor el kell távolítani és műtojásra cserélni őket.
Fontos a tojásos-répás lágyeleség
Alternatív megoldásként felforralhatod vagy lefagyaszthatod a tojást, utána vissza lehet tenni a fészekbe. A tojások visszapótlása fontos, mert ha csak úgy eltűnnek, a madár neki fog állni újabbakat tojni és a folyamat elhúzódik. A hamnis tojásokat aztán a madarak mellett kell hagyni körülbelül 3 hétig. Ezután kétnaponta el kell venni belőlük egyet, amíg el nem fogynak. Jó esetben ez megadja a tojónak a szükséges időt, hogy megértse, hogy ezek a tojások nem kelnek ki. A legtöbb esetben a madarak egy idő után egyszerűen otthagyják a tojást.
Fészekvédelmi baleset, sajnos ez gyakori
A tojásrakás idején rendszeresen konzultálni kell a madár állatorvosával az étrend és a lehetséges táplálékkiegészítők vonatkozásában. Minden helyzet eltérő lehet az előélet, a faj, az étrend és más változók függvényében. Az orvos javasolhat extra kalciumot, teljes spektrumú fényforrás használatát, valamint fehérje vagy egyéb kiegészítők etetését ebben az időszakban. Ha bármelyiket észleled a fentebb leírt tünetek közül, azonnal hívd a madár állatorvosát, hogy ütemezz vele egy időpontot, vagy esetleg vidd el a madarat a sürgősségi ellátásra. Ezek a helyzetek nagyon veszélyesek, akár életveszélyesek lehetnek, ezért ne késlekedj.
A tojó bent van, a hím kint őrzi a terepet
Tippek a kedvtelésből tartott papagájok tojások rakásának megakadályozására
1. Tedd át a madár ketrecét a lakás egy másik területére. Időnként a madarak kissé kényelmetlenné tétele miatt a testük felismeri: ez nem ideális idő a tojásrakásra.
2. Helyezd át az ülőfát, a tálakat és a játékokat máshová a ketrecben. Ez megint diszkomfort érzéseket hoz elő a papagájban és nem fog tojni.
3. Távolíts el minden olyan tárgyat, amelyet a papagáj fészkelésre alkalmasnak találhat. Ezek általában kartondobozok vagy szövetjátékok, amelyekben a madár elrejtőzhet. Az etetőedények időkénti lecserélése is elősegítheti a tojóinger elkerülését.
4. Távolíts el minden olyan tárgyat, amelyet madár "társ"-nak gondolhat, például tükröket, kitömött játékokat, különleges kedvenc ülőfákat és igen, akár más madarakat is. Néha a madaraknak időbe telik túllépni a késztetést amit egy képzelt vagy valós társ okoz nekik, hogy megakadályozzák a krónikus tojásrakást.
5. Korlátozd az időt a madár emberi "társával". Kerülendő a túlzott ragaszkodást kiváltó viselkedés, például ápolás, puszilgatás, kézi etetés.
6. Ha a madarak sok időt töltenek a ketrecen kívül, meg kell tartóztatni őket mindennemű fészkelő magatartástól. Előfordulhat, hogy emiatt egy ideig ketrecben kell tartani a papagájokat a megelőzés érdekében. Az én kakariki tojóm az ikeás cipőskosárba épített fészket magának, ahogy kiszabadult a ketrecből ebben a kritikus időszakban.
7. Változtasd meg a madár világos / sötét ütemtervét úgy, hogy éjjel legalább 12 órán át takard le a ketrecét. Ha csendben és sötétben tartod estére, megnövelve a pihenőórái számát, akkor érezni fogja, hogy nincs tavasz és nem lesz szaporodási késztetése.
8. A nap folyamán tartsd őt távol a közvetlen, erős napsugárzástól.
Kategória:
Papagáj tartás
Címkék:
Agresszió,
Párzás,
Szaporodás,
Felszerelések,
Ivarérett
Téma: Mit tegyek? A papagájom tojást rakott!, jákó papagáj