Ha végleg eldöntöttük, hogy egy tollas társsal bővítjük fel lakóközösségünket, egyáltalán nem mindegy, hogy honnan szerezzük be őt. A vásárlás alapvetően 2 forrásból lehetséges: bemehetünk egy kisállat-kereskedésbe, vagy megvehetjük egy tenyésztőtől. Nagytestű, igazán egzotikus papagájt (ara, jákó) boltban nem tartanak.
A különféle filmekben is feltűnő, folyékonyan és értelmesen beszélő papagáj karaktere a Kincs ami nincs Paquito-jától kezdve számtalan alkotásban feltűnik. Ezekből a szerepekből kialakult egy sztereotípia, ami azért nem teljesen fedi a valóságot, ezért érdemes ennek a témának egy kicsit a mélyére ásni.
Egy hullámos papagáj átlagosan 4-10 évig él. Annak ellenére, hogy a megfelelő gondozásban részesülő, kedvtelésből tartott egyedeik bizonyos esetekben akár 15 évet is a gazdival tölthetnek, általában a hullámosok élettartama viszonylag rövid. Szerencsére vannak módszerek, amivel megállapítható, a baj van. Aki ilyen madarat tart, az általában idővel el is veszíti őt - szemben a 60 évet is lenyomó óriáspapagáj gazdáival, mert ott ez a helyzet gyakran megfordul, és a madár marad árván.
Hol lakik a papagáj? A legtöbben erre azonnal rávágják, hogy kalitkában. Pedig ez nem feltétlenül egy jó beidegződés. A madártartás ma már sokkal több lehetőséget kínál ennél, és kedvencünk érdekében bizony érdemes is élni ezekkel. A papagájoknál a hely és a mozgás a két sarkalatos dolog, amire szükségük van. Sokféle választás létezik, érdemes ezeket előre megismerni és mire megjön a madár, már meghozni a döntést.
A extrém módon nagy meleg az emberekhez hasonlóan a papagájokat is megviseli. Bár sok madárfaj a trópusokról származik, nagyrészt már generációk óta akklimatizálódtak a mérsékelt övi időjáráshoz, ezért a hirtelen jött kánikula komoly veszélyeket tartogat. Felkészültség és odafigyelés, most is ezek a jelszavak.
A papagáj tartás a háziállattartás egy igen speciális alfaja. Tollas barátainkkal sokszor bizony nehezebb az élet, mint egy kutyával vagy cicával, ugyanakkor egy rendkívül különleges társsal gazdagodhatnak mindennapjaink. Ezekre az állatokra jó előre fel kell készülni fizikai és mentális értelemben is. A megfelelő körülményeket ma már nemzetközi szabályrendszer határozza meg, melynek betartása nálunk is kötelező!
A emberben szunnyadó madarazási hajlamot könnyen felszínre hozhatja barátoknál, ismerősöknél látott házi kedvenc, papagájos tv-műsor, vagy akár egy plázalátogatás, ahol valamelyik kirakatban impozáns madárkolóniát láthatunk. Az internetes médiában is gyakran találkozni papagájos videókkal, képekkel, amik felkelthetik az egyébként eddig kevésbé érdeklődő, laikus ember figyelmét. A tollas kedvenc tartása sok szempontból több probléma és kötelesség, mint egy négylábúé, persze rengeteg mellette a pozitívum is.
A kalitkás és a röpdés madártartás után a harmadik lehetőség az önálló madárszoba. Ez egy kis madárbirodalom a lakáson, házon belül, ami csak tollas kedvenceinké. Ezzel a tartási módszerrel a kalitka ára megspórolható, és a papagájok is nagyobb életteret kapnak kevesebb korlátozással, amit egész biztos meghálálnak. A hiányok pótlása viszont a gazda feladata. Ha a papagájt megfelelő méretű térben tartjuk, az már félegészség, mert mozgásigénye kielégítése az egyik legfontosabb szempont.
Trópusi éghajlathoz szokott tollas kedvenceinket többféle betegség is fenyegeti. A többi háziállathoz hasonlóan a papagáj sem tudja elmondani, hogy mi baja van, az idejében történő felismerés a gazda feladata, ez pedig gyakorlott szemet és megfelelő odafigyelést kíván. Kellő felkészültséggel a legtöbb madárbetegség viszonylag könnyen megelőzhető. A többi állat gazdájához hasonló módon a papagáj tartók mindennapi rutinfeladatai közül sem hiányozhatnak a megelőzés módszerei, alkalmazásukkal hosszú, boldog és persze egészséges lesz a papagájlét.
Ember-papagáj kapcsolatban mindig is ott volt és ott lesz a csípés, mint általános probléma. Sajnos ez a jelenség sokszor okozza az elválást, ezért fontos megismerni a hátterét és a megfelelő kezelést, mert ez a dolog némi szoktatással és kis neveléssel egész jól kordában tartható. Egy kis okítással a csőr használata finomítható, mivel a papagájok alapvetően nagyon intelligensek és hamar megértik, ha egy viselkedésformájuk eltér a gazdi által elvárttól.
Sokszor nem egyszerű eldönteni, hogy mi a jobb: ha párban (esetleg nagyobb kolóniában, röpdébe telepítve), vagy egyedül tartjuk a papagájunkat. Számos érv létezik mindkét tartási mód mellett. Egy biztos: mindkettő számos feladatot ró a gazdira, mert a papagájtartásnak semelyik formája nem könnyű feladat. Ha kiszakítva érzi magát a papagájcsapatból, falkából, az súlyos mentális betegségek alapját jelentheti.
Ki ne érezte volna már a saját bőrén a téli, szürke, napfénymentes napok okozta fáradt, rosszkedvű életérzést? Nem egy kellemes dolog. Tollas kedvenceink ugyanúgy érzékenyek a fényhiányra, mint mi magunk. De milyen és vajon napi szinten nézve a kérdést, mennyi fény kell a papagájnak, hogy jól érezze magát? A természetes napfény a vadon élő madarak elsődleges D-vitamin forrása, de a lakásban, az ablak mögött ez hozzájuk már nem jut el, pótlását meg kell oldani.
A madártartás tudománya napjainkban rohamosan fejlődik. Korosabb társaink még emlékezhetnek a 30-40 éve a családi, ismerősi körben tartott papagájokra - ez rendszerint egyetlen madarat, általában hullámos papagájt jelentett, kicsi kalitkában tartva, néha kiengedve a lakásban. A közelmúltban a táplálkozás is nagyon statikus volt, kizárólag magokkal etették a madarakat. A társaság iránti igény kielégületlensége mentális betegségekhez is vezethet az arra hajlamos fajtáknál, mint például a szürke jákópapagáj és a kakaduk alfajai.
A papagáj tartás egyik legnagyobb szépsége, ha madarunk barátként tekint ránk. A legtöbb esetben ennek eléréséhez rengeteg idő és türelem szükségeltetik. Kézzel nevelt madárral persze kisebb a kihívás, de egy szülők által felnevelt, fiatal példánnyal is jók az esélyek, mindössze türelem és kitartás kell. A tudatos foglalkozás sikerre vezet, mert ezek a madarak alapvetően barátságosak és hatalmas a szociális igényük.
A papagájok betegségeiről szóló sorozat mostani részében a fertőző betegségekre koncentrálunk. Ezekkel lehet a legjobban illusztrálni, hogy mennyire fontos papagájaink élőhelyének rendszeres és alapos tisztán tartása az élőhely típusától és a madár fajtájától függetlenül, minden esetben. Tapasztalt szem és rengeteg odafigyelés kell ahhoz, hogy a papagájbetegségre utaló viselkedésváltozásokat időben észre tudjuk venni.
Madarat tolláról, tartja a közmondás, és ebben sok az igazság a papagájok szempontjából is. Az egészséges tollazat madarunk elengedhetetlen és legalapvetőbb tartozéka. Akadhatnak azonban kihívások, amikkel olyankor szembe kell nézni és segíteni kedvencünkön ezen a téren is, hogy épek legyenek a tollai. A tollállomány évszakonként is változhat és akár teljesen átalakulhat, ezen nem kell meglepődni, ha eljön az ideje, sőt, a papagáj néha még szinte meg is kopaszodik.
A természettől elszakadt-elidegenedett ember egyre inkább próbálja közelebb hozni magához az állatokat. És ha háziállatról beszélünk, manapság már mindenképpen meg kell említeni a papagájt, mint lehetséges választást. Ez az okos és gyönyörű madár hosszú ideje háziasított, nem csak elviseli, de igényli is az ember közelségét és képes a négylábúakhoz hasonló szinten ragaszkodni hozzá, ami persze felelősséggel is jár. A népszerű és ismert fajták csak a papagájok töredék részét fedik le. Az internetnek és az egyre szaporodó nemzetközi börzéknek és vásároknak köszönhetően rengeteg, eddig ismeretlen faj talál gazdára itthon is.
A papagáj természeteshez közeli állapotának megtartása a madáregészség egyik kulcsa. A kapaszkodás, a mozgás és a táplálkozás két lényeges eleme a karmok és a csőr, melyek mérete időnként szabályozásra szorulhat. Ez egy kis tapasztalat begyűjtésével és a megfelelő eszközzel részben otthon is elvégezhető. Optimális esetben a növekvő testrészek kopnak is, de különféle madártartási problémák illetve nem megfelelő kalitkaberendezések miatt növekedésük meghaladhatja az egészséges mértéket.
A papagájokkal való ismerkedés igazából a tartásukkal kezdődik. Egészen más ezeket a csodálatos lényeket a youtube-on, vagy akár egy állatkereskedés kirakatában megfigyelni, de még az ismerősöknél, rokonoknál alkalmanként látott papagáj is félrevezető élmény. Őket lakva, azaz tartva lehet megismerni. A természet eme színes csodái társukként kezelik az embert, és egy kis neveléssel elsőrangú háziállat válik a természetben egyre jobban fenyegetett papagájokból.