A különféle filmekben is feltűnő, folyékonyan és értelmesen beszélő papagáj karaktere a Kincs ami nincs Paquito-jától kezdve számtalan alkotásban feltűnik. Ezekből a szerepekből kialakult egy sztereotípia, ami azért nem teljesen fedi a valóságot, ezért érdemes ennek a témának egy kicsit a mélyére ásni.
A háziállatként vagy hobbimadárként tartott, otthoni papagájok kivétel nélkül egy nagy csoportba, az úgynevezett papagájalakúak közé tartoznak. ők pedig a a madarak osztályának egyik rendjébe tartoznak rendszertanilag, besorolásuk összesen 443 fajt számlál. Sokuk a legtöbb rajongónak már ismerős lehet.
Ismerős hirdetési szöveg ez, melybe bele lehet futni néha, és elsőre talán még meggyőzően is néz ki. De érdemes bepillantani a színfalak mögé, mert az efféle mutatvány bár vevőcsalogató, de nem minden esetben azt takarja, amit gondolunk, és más buktatók is fel tudnak merülni egy ilyenfajta üzletnél. Már maga a beszéd mint fogalom sem teljesen egyértelmű, mert nem emberi értelemben kell gondolni rá: a beszélő papagáj csak nagyon ügyesen utánoz.
Az óriáspapagáj mint háziállat egyre népszerűbb. Magyarországon a nagy papagájok között a kék-sárga ara papagáj vezeti a listát, ezt a fajtát ismerik a legtöbben (már csak a kalózfilmekből is) és az alapvetően macerásan tartható és nemritkán problémás személyiségű óriáspapagájok között ő a legjobban kezelhető, tartható.
Egy hullámos papagáj átlagosan 4-10 évig él. Annak ellenére, hogy a megfelelő gondozásban részesülő, kedvtelésből tartott egyedeik bizonyos esetekben akár 15 évet is a gazdival tölthetnek, általában a hullámosok élettartama viszonylag rövid. Szerencsére vannak módszerek, amivel megállapítható, a baj van. Aki ilyen madarat tart, az általában idővel el is veszíti őt - szemben a 60 évet is lenyomó óriáspapagáj gazdáival, mert ott ez a helyzet gyakran megfordul, és a madár marad árván.
A papagáj fajták igen széles skálán mozognak a méret és mindenféle egyéb paraméter szerint. Itthon a tenyérnyi méretű veréb- vagy hullámos papagájoktól elindulva, egész a legnagyobb méretű arákig tart a papagáj-skála. De minden fajta eltérő igényekkel rendelkezik, és nem is mindegyik való mindenkinek. A vásárlás pedig még csak a kezdet, a papagájok tartása napi szintű kihívás elé állítja a gazdit és az egész családot is.
A Magyarországon kereskedelmi forgalomban beszerezhető papagáj fajok egy része nemzetközi nyilvántartási kötelezettség alá esik. Érdemes megismerni a nyilvántartással kapcsolatos teendőket, ha ilyen madár beszerzését tervezzük, mert van néhány szabály, aminek betartása a legális tartáshoz szükséges. Az új tulajdonosnak mindig kötelessége a száma alapján bejelenteni papagájt a Természetvédelmi Hivatal területileg illetékes képviseleténél. Eladás, elhullás esetén is ugyanez a teendő.
Hol lakik a papagáj? A legtöbben erre azonnal rávágják, hogy kalitkában. Pedig ez nem feltétlenül egy jó beidegződés. A madártartás ma már sokkal több lehetőséget kínál ennél, és kedvencünk érdekében bizony érdemes is élni ezekkel. A papagájoknál a hely és a mozgás a két sarkalatos dolog, amire szükségük van. Sokféle választás létezik, érdemes ezeket előre megismerni és mire megjön a madár, már meghozni a döntést.
Az óriás papagáj tartása csupa kihívás. Nem egyszerű az élet ezekkel az erős papagájokkal. Az ara papagáj tartása hatalmas elkötelezettséget jelent és tudomásul kell venni, hogy nem mindenkinek való egy ilyen jellegű és ekkora feladat. Kisebb madárral szerzett tapasztalat előnyt jelent. A tartás során a gazdi nagy értékű tapasztalattal gazdagodik, melyet a későbbiekben is folyamatosan hasznosíthat.
A extrém módon nagy meleg az emberekhez hasonlóan a papagájokat is megviseli. Bár sok madárfaj a trópusokról származik, nagyrészt már generációk óta akklimatizálódtak a mérsékelt övi időjáráshoz, ezért a hirtelen jött kánikula komoly veszélyeket tartogat. Felkészültség és odafigyelés, most is ezek a jelszavak.
Papagáj és ember kapcsolatában az egyik legszebb pillanat, amikor a madár először csak engedi, később már kimondottan igényli gazdájával a fizikai kontaktust és a simogatást. De idáig sokszor rögös és kihívásokkal teli út vezet. Nagyon sok múlik a papagáj emberekkel kapcsolatos gyerekkori élményein. Egy kis rákészüléssel azonban gond nélkül megoldható a kontaktus, sőt, egy idő után a papagájban kifejlődik egy igény az emberrel való fizikai érintkezésre is.
Az összes papagáj fajtáról egyaránt elmondható, hogy valamilyen egzotikus helyről származik. Ennek megfelelően a táplálkozási igényeiket sem lehet teljeskörűen kielégíteni csupán eleséggel, szükséges különféle kiegészítők alkalmazása is. Ezek pótlására a papagáj gazdijának többféle lehetősége is van. A papagájtartáshoz fontos megismerni, hogy milyen anyagból és nagyjából mennyire van szükség az egészség megőrzéséhez.
Hobbiállatok tartásánál mindig sarkalatos pont a táplálkozás. A papagájok egzotikus területekről származnak (Afrika, Dél-Amerika, Ausztrália), Európában egyikük sem őshonos. A megfelelő táplálék beszerzése ezért nem is olyan egyszerű feladat, persze minden pótolható valami mással, és ezt érdemes kihasználni. Fogságban tartva lényeges törekedve az ásványi anyagok, a vitaminok és a nyomelemek meglétére a friss és finom takarmányban.
Az otthon tartható papagáj fajok királya az ara papagáj. Ő a legnagyobb testű és a legnagyobb erejű papagáj is egyben, de megfelelő törődés és bánásmód esetén egyáltalán nem él vissza fizikai adottságaival. Rendkívül intelligens és barátságos, a gazdájához, ha egyszer megszokta, nagyon tud ragaszkodni. A papagáj kézbarátra szelídítése hol több, hol kevesebb fáradtsággal járó feladat, de mindig sikeres.
A papagáj tartás a háziállattartás egy igen speciális alfaja. Tollas barátainkkal sokszor bizony nehezebb az élet, mint egy kutyával vagy cicával, ugyanakkor egy rendkívül különleges társsal gazdagodhatnak mindennapjaink. Ezekre az állatokra jó előre fel kell készülni fizikai és mentális értelemben is. A megfelelő körülményeket ma már nemzetközi szabályrendszer határozza meg, melynek betartása nálunk is kötelező!
Szaporítás során, de az egészséges hétköznapokhoz is fontos megismerni a papagáj és a kálcium kapcsolatát. A kálcium a legszéleskörűbben felhasznált ásványi anyag a testben, a csontok építőanyaga, a merevséget biztosítja nekik. Alacsony kálciumszint esetén a madár legyengül, emellett pedig a csontok egészséges állapotának fenntartásához és a papagáj általános egészségének megőrzéséhez is elengedhetetlen. Bevitelének többféle formája is létezik, amiből választani lehet.
Mindenfajta állattartás egyik legelemibb követelménye a tisztaság. Lakásban tartott háziállatoknál ez hatványozottan igaz. A papagájok, ezek a természetes környezetükből kiragadott állatok, különösképpen érzékenyek tudnak lenni a nem megfelelően tiszta környezetre, könnyen elkapnak belőle valamilyen kórokozót. Az élelemtároló edények, rekeszek is mindig tiszták és rovarmentesek kell, hogy legyenek.
A emberben szunnyadó madarazási hajlamot könnyen felszínre hozhatja barátoknál, ismerősöknél látott házi kedvenc, papagájos tv-műsor, vagy akár egy plázalátogatás, ahol valamelyik kirakatban impozáns madárkolóniát láthatunk. Az internetes médiában is gyakran találkozni papagájos videókkal, képekkel, amik felkelthetik az egyébként eddig kevésbé érdeklődő, laikus ember figyelmét. A tollas kedvenc tartása sok szempontból több probléma és kötelesség, mint egy négylábúé, persze rengeteg mellette a pozitívum is.
Tudjuk, hogy az ember életciklusát a világos és sötét időszakok, vagyis a nappalok és éjszakák állandó váltakozása milyen nagy mértékben képes befolyásolni. Aki járt már falun, jó eséllyel hallotta a legendát, miszerint a tyúk fejét a szárnya alá dugva az állat azonnal elalszik. Na de hogy van ez a papagájoknál?
A kalitkás és a röpdés madártartás után a harmadik lehetőség az önálló madárszoba. Ez egy kis madárbirodalom a lakáson, házon belül, ami csak tollas kedvenceinké. Ezzel a tartási módszerrel a kalitka ára megspórolható, és a papagájok is nagyobb életteret kapnak kevesebb korlátozással, amit egész biztos meghálálnak. A hiányok pótlása viszont a gazda feladata. Ha a papagájt megfelelő méretű térben tartjuk, az már félegészség, mert mozgásigénye kielégítése az egyik legfontosabb szempont.
Sokszor nem egyszerű eldönteni, hogy mi a jobb: ha párban (esetleg nagyobb kolóniában, röpdébe telepítve), vagy egyedül tartjuk a papagájunkat. Számos érv létezik mindkét tartási mód mellett. Egy biztos: mindkettő számos feladatot ró a gazdira, mert a papagájtartásnak semelyik formája nem könnyű feladat. Ha kiszakítva érzi magát a papagájcsapatból, falkából, az súlyos mentális betegségek alapját jelentheti.
Ki ne érezte volna már a saját bőrén a téli, szürke, napfénymentes napok okozta fáradt, rosszkedvű életérzést? Nem egy kellemes dolog. Tollas kedvenceink ugyanúgy érzékenyek a fényhiányra, mint mi magunk. De milyen és vajon napi szinten nézve a kérdést, mennyi fény kell a papagájnak, hogy jól érezze magát? A természetes napfény a vadon élő madarak elsődleges D-vitamin forrása, de a lakásban, az ablak mögött ez hozzájuk már nem jut el, pótlását meg kell oldani.
A madártartás tudománya napjainkban rohamosan fejlődik. Korosabb társaink még emlékezhetnek a 30-40 éve a családi, ismerősi körben tartott papagájokra - ez rendszerint egyetlen madarat, általában hullámos papagájt jelentett, kicsi kalitkában tartva, néha kiengedve a lakásban. A közelmúltban a táplálkozás is nagyon statikus volt, kizárólag magokkal etették a madarakat. A társaság iránti igény kielégületlensége mentális betegségekhez is vezethet az arra hajlamos fajtáknál, mint például a szürke jákópapagáj és a kakaduk alfajai.
Azt tudjuk, hogy a papagáj magevő. A sok választható magon túl azonban van mégegy variációs lehetőség a táplálásnál: a csíráztatott magvak. Egy kis munkával általuk rengeteg extra vitaminhoz és ásványi anyaghoz juthatnak madaraink ezzel a ma már akár a boltokban is (emberek számára) megvehető eledellel. A monodiéta csak a haszonállatoknál vezet eredményre, az egzotikus madaraknál az egészség kulcsa a változatosan variált táplálék.
A madarak társas lények, a természetben madárrajokba verődve élnek fajtársaikkal. Együtt kelnek és egyszerre alszanak el a fák tetején, együtt mennek táplálkozni és együtt játszanak, bizonyos fajok még a költés idejére sem távolodnak el túlságosan a falkától, mert a biztonság náluk első számú prioritás. Ha valamilyen körülmény miatt egyedül szeretnénk tartani a madarunkat, arra fel kell készülni, hogy ne a papagáj lássa kárát.
A természettől elszakadt-elidegenedett ember egyre inkább próbálja közelebb hozni magához az állatokat. És ha háziállatról beszélünk, manapság már mindenképpen meg kell említeni a papagájt, mint lehetséges választást. Ez az okos és gyönyörű madár hosszú ideje háziasított, nem csak elviseli, de igényli is az ember közelségét és képes a négylábúakhoz hasonló szinten ragaszkodni hozzá, ami persze felelősséggel is jár. A népszerű és ismert fajták csak a papagájok töredék részét fedik le. Az internetnek és az egyre szaporodó nemzetközi börzéknek és vásároknak köszönhetően rengeteg, eddig ismeretlen faj talál gazdára itthon is.
Vásárlás szempontjából a papagáj ugyanolyan meggondolandó dolog, mintha négylábú kedvencet szeretnénk. Itt is bele lehet futni a klasszikus hibákba: a papagáj is lehet beteg, alulfejlett, esetleg túltenyésztett, vagy fajtájánál fogva egész egyszerűen nem ideális (például panelba vásárolt kakadu vagy ara papagáj). Sok szempontot körbe kell tehát járni a papagájbeszerzés előtt. Minél nagyobb a madár, annál nagyobbak az igényei és a vele járó kihívások is a testmérettel arányosan nőnek, a választást tehát alaposan meg kell gondolni és felmérni a lehetőségeket.
Az állattartás - legyen szó bármilyen háziállatról - mindig sarkalatos pontja a megfelelő takarmányozás. A papagájok a trópusokról származnak, Európában egyik fajuk sem őshonos, így a megfelelő eleség kiválasztása mindig tartalmaz kihívásokat. A papagájoknak nem felel meg akármi, és sokuk válogatós, így nem is fogad el akármit. A gazdi feladata betartani néhány alapelvet, hogy a madár ne szenvedjen hiányt semmiben. Ha mindene megvan a táplálkozás terén, az ara papagájra általában hosszú és egészséges élet vár.
A Kis Herceg című remekmű óta tudjuk, hogy háziállatot tartani mindig sok felelősséggel jár. A mesében egy róka volt az alany, és bár ő nem egy klasszikus házi kedvenc, mégiscsak hasonlít a leggyakrabban tartott négylábúakhoz, a kutyához és a macskához. De felelősség és feladat kérdésében a papagájok sem maradnak alul! A tapasztalat megszerzése itt is elengedhetetlen és semmivel nem pótolható, mert ezek a madarak igazán üde és egyedi színfoltjai a természetnek.
Madarunknak hatalmas élmény, ha a szabadban lehet - természetesen ellenőrzött körülmények között. Ennél már csak egy tágas helynek örül jobban, hiszen ismerjük az alapigazságot: a papagáj kalitkája sosem lehet túl nagy. A két örömforrás egy építményben tud egyesülni, ez pedig az úgynevezett "röpde". A megfelelően nagy mozgástér mellett lényeges még a huzatmentes hely és a nyugalom, valamint a megfelelő fényviszonyok biztosítása a röpdében.
A papagáj az európai kontinensen sehol nem őshonos, az 1800-as évektől kezdődően hozták be kereskedők, hajósok elsősorban Ausztráliából és Afrikából, később pedig Dél-Amerikából. Ez máris előrevetíti a tartásukkal kapcsolatos legnagyobb problémákat, az etetést és az európai klíma elviselését, na és persze a mozgásigényt. Figyelemre és szórakozásra is vágyik, ez a kettő még a tápláléknál is fontosabb számukra, ezt lényeges észben tartani a leendő tulajdonosnak.
Nem szabad elfelejteni, hogy akármilyen fajta papagájunk is van, egész biztos, hogy valamilyen trópusi területről származik (ez leggyakrabban Ausztrália illetve Dél-Amerika). Bár valószínűleg több generáció óta a mi mérsékelt övi időjárásunkhoz vannak hozzászokva, alapvetően ők mégis trópusi madarak. A gazdának törekednie kell a papagáj lakóterének paramétereit kicsit trópusiasra alakítani, hogy kedvencünk igazán jól tudja érezni magát (na és persze a jó egészsége miatt is).
A papagájok egyik nagy kedvence a tojás alapú lágyeleség. A tojásban található fehérje rendkívül fontos madaraink egészséges táplálkozásához, de nem szabad túlzásba vinni az adagolását. Az ideális mennyiség időszakonként eltér, ez a fajta táplálék a tojásrakás és a költés időszakában a legfontosabb. Lágyeleséget különféle módokon el lehet készíteni illetve bolti verziója is létezik, és szinte minden papagáj esetében lesz legalább egy, amit szívesen eszik.
Eredeti élőhelyén, a trópusokon a papagáj kedvére válogathat a friss és finom gyümölcsök között. Ez a tápláléktípus a háziasított madár étrendjéből sem hiányozhat, de nem mindegy, hogy mit, mikor, mennyit és hogyan adunk nekik belőle. És persze ott a két örök ellenség, a válogatás és a harácsolás is, emellett az ízlésük néha 180 fokos fordulatot is vesz. Hogy mi alapján döntik el, ízlik-e nekik a felkínált gyümölcs, az igazán nem ismert, egyedül a tapasztalat tud segíteni benne.
A papagájokkal való ismerkedés igazából a tartásukkal kezdődik. Egészen más ezeket a csodálatos lényeket a youtube-on, vagy akár egy állatkereskedés kirakatában megfigyelni, de még az ismerősöknél, rokonoknál alkalmanként látott papagáj is félrevezető élmény. Őket lakva, azaz tartva lehet megismerni. A természet eme színes csodái társukként kezelik az embert, és egy kis neveléssel elsőrangú háziállat válik a természetben egyre jobban fenyegetett papagájokból.
Az alábbi történet és a teljes ügymenet a valóság szüleménye. Dokumentumokkal alátámasztott esetleírás következik arról, hogyan próbálják meg vérprofi, felkészült csalók kiénekelni a pénzt a sokszor nem, vagy nem kellően elővigyázatos, hiszékeny állatbarátok zsebéből, sajnos valószínűleg gyakori sikerrel.
A természetben ritkán látni, hogy más fajtához tartozó papagájok együtt élnének, mozognának. Ennek megvan a maga oka, ezek a madarak ugyanis nehezebben keverednek egymással, mint mondjuk az ember négylábú barátai. A papagájok a saját fajtájuk társaságát kedvelik, keresik, ott érzik csak igazán jól magukat. Na de mit lehet tenni, ha az új madár másfajta, mint az otthon tartottak? Mint kiderül, a probléma ilyenkor azért nem is olyan nagy.
Kicsit eltérő méret, esetenként nagyon eltérő személyiségjegyek, változatos külső - az óriáspapagájok szerelmesei igazán nagy készletpalettáról választhatják ki a kedvencüket sokféle szempont alapján. Rossz választás itt nem létezik, de az is biztos, hogy ebben a kategóriában mind egy külön egyéniség. Egyes fajok az ügyességben és a játékokra taníthatóságban erősebbek, igazi szórakoztatógépek. A gazdihoz való ragaszkodás mindegyikükre jellemző, ezért könnyű beleszeretni egy ilyen madárba.
Hogy meddig is él egy papagáj, az nagyrészt a gazdáján múlik. Ő adja meg a madár számára az élőhelyet, és ő teremti meg a feltételeket az életben maradáshoz, és ezt lehet jól és rosszul is csinálni. A többi a papagáj adottságain, és kis részben a szerencsén is múlik, mert egy hirtelen baleset is végzetes lehet. A zöldszárnyú ara papagáj ára 500.000 Ft felett indul, a nagy katonaara már 600.000, de van, ami már többmilliós összegbe fáj.
Ha otthon már van egy kész madárkolóniánk vagy akár csak 2, vagy annál több madarunk, egy esetleges új jövevény bevezetése a csapatba tartogat kihívásokat. A legelső probléma a madarak egymáshoz való viszonyában jelentkezhet. A természetben náluk megszokott a rivalizálás, főleg területi kérdésekben. A tojók között is könnyen kirobbanhat az élet-halál harc, leginkább a párosodás és a tojások lerakása idején még akkor is, ha ez konkrétan nem történik meg, de időszerű lenne.
Egri olvasónk, Kriszta a "12 millió forintnyi papagáj, ajándékba" történetünk elolvasása után küldte el nekünk a saját, igencsak hasonló sztoriját - látszik tehát, hogy ami velünk megesett, az mással is megtörténhet. Aki ugyanígy vagy hasonlóan járt, azt ezúton is biztatjuk, hogy ossza meg velünk történetét! Az újabb, hozzánk eljutott eseten keresztül ismét lehetőségünk van megmutatni, mennyire kell vigyázni a csalókkal.
Bármilyen fajta papagáj szaporításának alaptétel, hogy csak akkor fog sikerülni, ha a madár tökéletesen jól érzi magát a környezetében, persze ez még csak egy szükséges, de nem elégséges feltétel. Összeszedjük, mi minden kellhet még a sikerhez! Belevágni persze csak annak ajánlott, aki igazán elszánt. A ritka
papagájok beszerzése még akkor is nehézkes, ha a hatalmas összeg ott lapul a farzsebünkben.
Néhány emlős kiemelkedik az állatvilágból azáltal, hogy segítenek a rászorulóknak. A papagájok körében sokáig egyáltalán nem volt észrevehető ez a jelenség, ez azonban a közelmúltban megváltozott, az afrikai szürke papagájnak köszönhetően. Egy kreatív kísérlet ugyanis áttörést hozott a viselkedésvizsgálatban. A papagájok imádják, ha foglalkoznak velük és ha feladatokat kell megoldaniuk. A tudomány pedig mindig profitál ezekből a kísérletekből.
Madarat tolláról, tartja a mondás első fele, és ezt a papagájtartóknak mindenképpen meg kell fogadni. A tollak egy madár alapfelszerelési közé tartoznak, repülés, mozgás, fűtés: a funkciók száma igen hosszú, állapotuk pedig sokat elmond a papagáj általános egészségi állapotáról, mentális helyzetéről. Mi az oka a tolltépésnek és mindez miben különbözik a természetes tollvesztés, vagyis a vedlés folyamatától? Ebben a posztban összeszedtünk mindent a tollakról.
Ahogy a termelésre tartott csirkéknél, akik az élelmiszeripar számára gyártják a tojásokat, a reproduktív rendszer aktívvá válása a fogságában tartott papagájok esetében is bekövetkezhet. Hímnek gondolt vagy annak vásárolt madarakról sokszor csak akkor derül ki félreérthetetlenül, hogy tojók, amikor a ketrec alján megjelenik valami furcsa, és kiderül, hogy a papagáj ötletszerűen elkezdett megtermékenyítetlen tojásokat gyártani. A kellemetlen helyzet szerencsére megelőzhető.