Krisztának régi vágya volt egy nagypapagáj, eldöntötte, hogy egy fiatal arápapagájt fog beszerezni. Az interneten keresgélve egy magyar nyelvű oldalba botlott (tehát a csalók már itthoni oldalakon is dolgoznak, mi még az Instagramon akadtunk beléjük), az oldalon pedig talált egy érdekes hirdetést. A megadott szám furcsa módon tévesnek bizonyult, a vonal túlsó végén papagájokról még csak nem is tudtak, de a hirdetőoldal levelezési rendszerén keresztül küldött üzenettel már sikerült kapcsolatba kerülni az eladóval. Email, majd WhatsApp-üzenetek váltása után kiderült, egy német állatorvosról van szó, aki Marokkóban dolgozik egy madárházban, és aki Ljoua Semedos-nak mutatkozott be, nem túl németes. Kriszta rákeresett a google-n az állítólagos orvosra (ügyes, hasonló helyzetben tessék követni a példáját!), de semmit nem talált. Az orvosnak weboldala sem volt, tehát gyakorlatilag ellenőrizhetetlen volt minden, amit előadott.
![]()
![]()
A papagájokról szóló képek viszont meggyőzőek voltak, mint általában. Előre csak a repülőjegyet kellett volna megfizetni, egy Western Union-ban, és háztól házig szállították volna. Minden teljesen korrektnek tünt, a szállítást vállaló ügynökség email-je, honlapja (Blue Wood Pet Transport), pont, mint a mi esetünkben is, tehát elmondható, hogy a módszer ezeknél a csalóknál nagyjából ugyanaz, mindent a látszatra építenek. Összesen 200 eurót kellett volna fizetni a repülőjegyért, a többit majd a madár megérkezésekor, ami az utalás után 1-2 napon belül itt is lenne. ami Ez akár hihető is lehet, illetve ilyen értékű madaraknál egy vállalható rizikó is lehetett volna.
![]()
![]()
Olvasónk ezen a pontot (ismét nagyon helyesen) nyomozásba kezdett, és felhívta a hazai CITES hatóságot, hogy információkat szerezzen a védett állatok behozataláról és hogy felmérhesse, mennyire lehet reális az eladó azon állítása, hogy a madarak napokon belül meg tudnak érkezni, amint elküldi a pénzt. A hatóság a Minisztériumhoz irányította, ahol felvilágosították a behozatal orvosi követelményeiről, a szükséges papírokról és a kötelező karanténról, amikről az eladó persze nem tett említést. Bár senki sem mondta ki, hogy átverés lenne, de abban sem erősítették meg, hogy megkösse az üzletet. A levelezés terén is elég ügyesek a csalók, az alábbi email például láthatóan fordítóprogrammal készült, hogy még inkább gördülékeny legyen az átverés:
---------------------------------------------
Ljoua Semedos (időpont: 2019. aug. 10., Szo, 7:57) ezt írta:
Szia . Köszönöm az e-mailt. Sajnálom, hogy későn válaszoltam. tegnap szemináriumon kellett részt vennem. Német állatorvos vagyok és Marokkóban dolgozom. Ezek a madarak a marokkói madárfarmban vannak. Az USDA-ban regisztráltak vagyunk, így bármilyen országba bármilyen probléma nélkül eljuthatunk bármely országba és onnan is. A papagájnak minden egészségügyi és oltási nyilvántartása van. A papagáj szállítható és kézbesíthető veled hétfő este vagy kedden reggel.
A fizetett pénz fedezi a szállítás és a házhoz szállítás költségeit. Így a pénzt először közvetlenül a kifizető ügynökségnek fizeti ki, amely a szállításért és a leszállításért felel. erre akkor kerül sor, ha a repülést regisztrálták és újra áttekintették, és megerősítették, hogy a repülés elérhető az Ön tartózkodási helyén.
Hány papagájot akar vásárolni?
Melyik az érdeklődő faj? (férfi vagy női papagáj)
Tehát ezekkel az információkkal, amint azt fentebb igényeltük, regisztrálhatom és lefoglalhatom a papagáj repülését az Ön tartózkodási helyén lévő kézbesítőnél. a repülés regisztrálása és fenntartása után a szállításért és a kézbesítésért felelős szállítási ügynökség tovább felveszi Önnel a kapcsolatot, hogy értesítse Önt a repülés foglalásáról és a repülés rendelkezésre állásáról az Ön tartózkodási helyére és odavezetés után attól függően, hogy miként hajtja végre a pénzátutalást úgy, hogy aktiválódjon a repülés, és a papagáj a fedélzetre kerüljön a szállításhoz és az Ön tartózkodási helyére történő rendelkezésre bocsátáshoz.
---------------------------------------------
A "szállítócéggel" történő üzenetváltás is hasonlóan zajlott, különbség a nálunk tapasztaltakhoz képest, hogy ezeket a leveleket is lefordították magyarra. Az összeget itt is egy egzotikus országba, Marokkóba várják.
![]()
![]()
![]()
![]()
Az üzenetváltások során az USDA-t emlegetik, mint mindenható hatalmat, persze pontosan nem határozzák meg, hogy ez mit is jelent. Az egyik lehetséges megfejtés, hogy az USDA az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumát jelenti, persze, hogy ehhez egy német orvos Marokkóban tartott madarainak mégis mi köze lehet, arra már nem térnek ki egyáltalán.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
A szokásos meggyőző, idilli képek a papagájokról:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Kategória:
Papagáj tartás
Címkék:
Ararauna,
CITES,
Chamaiporn Dannok,
fastwaycourier.co,
Everson Olde,
Átverés
Téma: Egy újabb átverési kísérlet, óriás papagáj fajták