A papagájok szervezete - az emberéhez hasonlóan - fehérjét, szénhidrátot és zsírt igényel. Ezek közül a szénhidrát és a zsír az egyszerűbb eset, mert ezeket a papagájok normális napi tápláléka tartalmazza, megfelelő mennyiségben. Problémát a fehérje hiánya szokott okozni, az ilyen madarak legyengülnek, később el is pusztulhatnak. A fehérje utánpótlását állati és növényi alapon is meg lehet oldani. Erre a célra megfelel a főtt tojás, a sajt, vagy a húslevesből kiszedett, kis adag főtt csirkemell. Növényi fehérjének legjobbak az áztatott vagy csíráztatott magok, napraforgó, borsó, kukorica.
![]()
Kukoricaevés
Az emberi tápláláshoz szoktatott papagájjal egyre nehezebb kellően változatos táplálékot etetni, pedig a csak magokon való tartás egészségtelen. Ezért meg kell találni azokat a gyümölcsöket, zöldségeket, amiket ezek a madara szívesen megesznek, és persze kísérletezni kell a felkínálás módjával is, mert az is számít.
Papagáj Youtube: Kukoricaevés
A madarak vitaminszükségletéről a gazda feladata gondoskodni. El kell tudni találni a megfelelő szintet, mert a túladagolás is igen nagy veszélyt jelent, nem csak a hiány. Legfontosabban a zsírban oldódó vitaminok, vagyis a A, D, E és a K-vitamin. Ezek fel tudnak halmozódni a szervezetben. A másik fajta, vízben oldódó vitamin (C, B) nem halmozódik fel, ezekből az esetleg felesleg kiürül a madár szervezetéből.
Nézzük meg tételesen, melyik vitamin mire jó.
B-vitamin: hiányának tünetei gyengeség, fogyás, tollhullás, fiatal egyedeknél gyenge növekedés. Pótlása egyszerű, ott van a tojásban (sárgája), a sárgarépában és a narancsban is.
Naracs
Sárgarépa
Tojás
D-vitamin: ebből is kétféle létezik, növényi (D2) és állati (D3). Előállításukhoz szűretlen (tehát nem ablaküvegen át érkező) napfény szükséges. Ha a madarat zárt térben tartjuk, UV-lámpával tudjuk előteremteni számára a szükséges fénymennyiséget. A hiány tünetei tollhullás és szaporodásképtelenség (puha tojás, a kikelt madár esetében visszamaradt növekedés).
A-vitamin: a fiatal egyedek növekedéséhez elengedhetetlen. Tojásban, tejben található. Hiánya gyomorpanaszokat, emésztési problémákat, a papagáj immunrendszerének gyengülését, ellenálló képességének csökkenését eredményezi.
![]()
C-vitamin: gyakori vitamin, minden zöld növényben ott van, és a gyümölcsökben is, ezért megfelelő takarmányozás esetén a madár nem szenved benne hiányt. A papagáj szervezete is képes előállítani.
![]()
E-vitamin: salátában, tojássárgájában, húsfélékben található. Többféle szerepe van, ilyen például az ivarszervek normális működése és a szaporítószervek állapota.
![]()
Általánosan ajánlott a PROMOTOR 43 vitaminkészítmény rendszeres adagolása a papagájok számára.
Hozzászólások
Kedves Szabolcs, mióta ilyenek a madár tollai? A vedlés és a hasonló tollcserék néha sokáig el tudnak húzódni, főleg a hidegebb időszakban.
2021-12-18 05:09:10
Bandi
Jó napot! Van egy kistestű rovarevő madaram. A tolla csapzott, a bal szárnyán a "repülő" tollak végéről lejöttek az ágacskák és csak a tollszár maradt. Van olyan toll is közöttük, amit a hosszának felénél lecsípett magának. A farktollait a hosszuk kb. közepénél lecsipkedte. Vettem neki lisztkukacot, azokat lefejezés után kb 3mm-es darabokra vágom. Egyszerre max 5 lisztkukacot szokott kapni. Emellett kap zöldpaptika (étkezési) magházának puha részéből, reszelt répát nyersen, nagyon apróra vágott almát (ezeket felváltva kapja). Vettem neki Omni-Vit cseppet. Ebből kap naponta 2 cseppet a 30ml-es itatójába. Az itatóból naponta kb. 5 alkalommal iszik. Mi okozhatja nála a tollak "hibáját"? Ettől eltekintve jó kedélyű, szeret mozodni, próbálgat repülni. Előre is köszönöm a segítséget!
2021-12-17 14:46:18
Florek Szabolcs
Kategória:
Betegség
Címkék:
Ararauna,
Táplálkozás,
Fejlődés,
Ásványok
Téma: Papagáj betegségek 7. rész - Vitaminhiány, a papagáj film